Muğla 17°C

Turizmin 50 yıllık öyküsü kitaplaştırıldı


Turizmin 50 yıllık öyküsü kitaplaştırıldı
KENT/TURİZM
Anadolu Üniversitesi’nde görevli akademisyenlerce hazırlanan, TUYED yönetiminin de destek verdiği Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi’nin Kapanış Kokteyli Hilton Istanbul Bosphorus’de yapıldı. Toplantıya Türk turizminin Cumhuriyet dönemindeki gelişimine katkı yapmış veya tanık olmuş, kamu ve özel sektörden 200’den fazla turizmci katıldı.
Turizm ve otelcilik sektörünün Cumhuriyet dönemindeki gelişimine tanık olmuş kişilerin yaşanmışlıklarını kayıt altına almak amacıyla gerçekleştirilen Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması tamamlandı. Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projelerinin desteği ile hazırlanan çalışma, 2012-2015 yılları arasında üç yılda hazırlandı. Proje kapsamında Cumhuriyet döneminde turizm ve otelcilik sektörünün gelişimine birinci elden tanık olmuş 522 kişi ile 696 saatlik görüntü ve ayrıca ses kayıtlı sözlü tarih görüşmesi yapıldı.
Turizm bakanlarından, bakanlık müsteşarlarına, otel müdürlerinden turizm yatırımcılarına, aşçılardan turist rehberlerine, belediye başkanlarından muhtarlara kadar, ülkemizin önde gelen bütün turizm bölgelerine giderek sözlü tarih görüşmesi gerçekleştirildi. Projenin sonuçlarını içeren 7bin 700 sayfa ve dokuz ciltten oluşan kitaplar hazırlandı. Proje kapsamında ilk aşamada dört belgeselin hazırlanması için çalışmalar devam ediyor.
22 kişinin yer aldığı Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması konusunda toplantıya katılarak görüşlerini dile getiren Marmaris’li gazeteci Umur Özlüer ” Bu çalışma, Türk Turizmin geleceğine ışık tutacak, Türk Turizmi konusunda ileride araştırma yapmak isteyenlere rehber olacak bir bellek hazinesi. Sadece benimle gerçekleşen 183 dakikalık çekim yaparak sözlü tarih çalışması ile sektördeki deneyimlerimi 20 sayfa halinde yazılı belgeye döken Yrd. Doç. Dr. Dilek Acar Gürel başta olmak üzere bu 7bin 700 sayfa ve dokuz ciltten oluşan kitaplar hazırlayan Prof. Dr. Nazmi Kozak yönetimindeki ekibi ve emeği geçen herkesi kutlarım” dedi.
ARAŞTIRMADA KİMLER VAR?
Tarih Vakfı ve Ekin Grubu’nun kurumsal danışmanlığında gerçekleştirilen araştırma, Prof. Dr. Nazmi Kozak yönetiminde Doç. Dr. Kemal Yakut Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale Özel, Yrd. Doç. Dr. E. Ozan Aksöz, Yrd. Doç. Dr. Dilek Acar Gürel, Yrd. Doç. Dr. Ebru Zencir, Okt. Dr. Hüseyin Öney, Arş. Gör. Dr. Onur Çakır, Öğr. Gör. Dönüş Çiçek, Öğr. Gör. Aysel Yılmaz, Öğr. Gör. Duygu Yetkin, Arş. Gör. Taki Can Metin Arş. Gör. Gözde Türktarhan, Öğr. Gör. Osman Güldemir, Arş. Gör. Arzu Turan, Arş. Gör. Savaş Evren, Arş. Gör. Mune Moğol, Arş. Gör. Ece Doğantan, Arş. Gör. Burcu Kaya, Arş. Gör. Emrullah Tören, Uz. Seher Geyik ve Arş. Gör. Selman Bayrakçı tarafından gerçekleştirildi.
Proje koordinatörü Prof. Dr. Nazmi Kozak, araştırma kapsamında Alanya, Side, Antalya, Fethiye Bodrum, Marmaris, Didim, Kuşadası, Kapadokya, Akçakoca, Erdek ve Uludağ gibi ülkemizin ilk veya önde gelen turizm merkezlerine bizzat gidilerek yüzlerce görüşme yaptıklarını açıkladı. Öte yandan Prof. Dr. Kozak, Turizm Bankası, Turizm Bakanlığı, profesyonel turist rehberliği, otel işletmeciliği, seyahat acenteciliği, turizm ve otelcilik eğitim-öğretim kurumları, barmenlik, restorancılık ve aşçılık gibi mesleklerin ülkemizdeki gelişim öykülerini de derlemeye çalıştıklarını söyledi.
Prof. Dr. Kozak, tamamlanan projenin gerek kendi alanında ve gerekse sözlü tarih araştırması olarak en kapsamlı araştırma olduğunu vurgulayarak, Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi’nin Cumhuriyet döneminde yalnızca turizmin değil, Türk çağdaşlaşmasına ilişkin önemli bilgiler içerdiğini söyledi. Prof. Dr. Kozak, İstanbul Hilton Oteli’ndeki toplantıya Türk turizm mucizesini yaratan bir kuşağın ilk kez bir araya gelmesini sağlamaktan mutlu olduklarını söyledi.
200’DEN FAZLA TURİZMCİ KATILDI
Kapanış kokteylinde proje kapsamında hazırlanan dokuz ciltten oluşan kitapların basımının kesintiye uğramasına çözüm bulmak üzere bir komisyonun oluşturulması kararı alındı. Turizm alanındaki sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşacak komisyonun önümüzdeki günlerde İstanbul’da bir araya gelerek kitapların basımı için yollar arayacağı öğrenildi.
Hilton Istanbul Bosphorus’de düzenlenen Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi’nin kapanış kokteyline Turizm eski bakanları, turizm yatırımcıları ve işletmecilerinin yanı sıra turizm sektörünün her alanından 200’den fazla turizmci katıldı.