Muğla 23°C

TANITIM GEZİSİ

24 Haziran 2020

TANITIM GEZİSİ
Kentin turizm sektörü adına önemli bir hamle yapılıyor.
Muğla tanıtım Platformu öncülüğünde,
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) yürütücülüğünde,
Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın sahipliğinde.
Biz basın çalışanlarına düşen; pandemi ile sıkıntılı günler geçiren sektöre yönelik her tür girişimi ve çabayı desteklemek.
Zira Atatürk’ün cumhuriyetin ilk yıllarında Türk basınının işlevine ilişkin yaptığı bir tanımlama var. Birçoğumuzun belki de basın çalışanlarının bile gözden kaçırdığı tanımlama şöyle: “Türk basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünüce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek cumhuriyetin hakkıdır”…
Bu gerçeğe inanan, bu gerçekle yerelde görevini yapmaya çalışan ve bu nedenle yeri-yerelliği önemseyen bir basın çalışanı olarak Muğla’nın bizden hakkını istemesini beklemeden görevimizi yapmamız gerek.
Pandemi süreci Muğla’nın elindeki kartlardan birisi olan turizmi bitirme noktasına geldi ise, birileri çözüm için emek ve çaba sarf ediyorsa, bizim de bu çabanın bir yerinde olmamız, yaptığımız haberler ile farkındalığı arttırmamız gerekiyor.
Evet, iç turizmi canlandırmak için İzmir, Denizli, Aydın ve Muğla’daki TÜRSAB Bölge Yürütme Kurulu Başkanları ve TÜRSAB’a bağlı seyahat acentaları temsilcilerine yönelik tanıtım gezisi düzenlendi.
Üç gün sürmesi planlanan tanıtım gezisinin ilk gününde Stratonikeia, Lagina, Belen Kahvesi, Damla Deresi, Yeşilyurt, Kerimoğlu Evi, İpekböcekçiliği ve Lavanta bahçelerine ziyaret gerçekleştirildi.
Stratonikaiea antik kentine düzenlenen tanıtım gezisinde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin, turizmin içinde bulunduğu durumu özetleyen bir açıklama yaptı.
Bu sezonu en azından yerli turistle kurtarmak adına her kesimin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden Esin, açıklamasında şunları söyledi: “Biz özellikle İngiliz ve Rus pazarına hitap eden, Avrupa pazarına hitap eden bir bölgeyiz. Dolayısı ile dış pazar şu anda yok. Bundan sonra ne olacağı belli değil. Çünkü İngiltere’nin uygulamış olduğu seyahat politikası bizim için çok sıkıntılı. Dönüşte 14 gün karantina, bir de onların gösterdiği yerde karantina. Uymayanlar bin paund ceza var. Bir de Avrupa ülkelerinin kendi içeresinde bu işi önermesi ve yine dönüşte karantina uygulaması. Yani bizim için şu anda dış pazar çok sıkıntılı.”…
Yaşanan sorunu bu sözleriyle tarifleyen Esin, çözüme yönelik görüşlerini ise şu sözlerle aktardı:
“Biz ve bölgemiz genelde dış pazar ağırlıklı çalıştığı için iç pazarı hareketlendirmek için ne yapabiliriz? diye düşündük. TÜRSAB olarak böyle bir fikir aklımıza geldi. İç pazarı hareketlendirmek adına İzmir, Aydın ve Denizli TÜRSAB BYK başkanları ile görüştüm. Bunun güzel bir fikir olduğunu söylediler. Bölgeden şu anda 40-45 civarında, aslında biz daha fazla hedefliyorduk ama pandemi döneminde fazla kalabalık olmamasına özen gösterdik. Gelen seyahat acentası sahibi arkadaşlarımız ile Stratonikeia’da buluştuk. Bu gezimizin ilk ayağı. Buradan diğer tarihi ve ören yerlerine de gezimiz var. Bu üç günlük bir gezi ve son gün Marmaris’te tekne gezisi ile son bulacak. Ben bu gezinin çok önemli bir etkisinin olacağını düşünüyorum. İç pazarda hareketlilik getireceğini düşünüyorum”…
Durum bu.
TÜRSAB’a bağlı seyahat acentaları temsilcileri tanıtım gezisinin ikinci gününde, yani bugün Orta Muğla merkez yerleşkesi Menteşe’de olacaklar.
Kentsel sit alanı içerisinde yer alan tarihi Muğla evleri başta olmak üzere Sekibaşı Hamamı, Zahire Pazarı, Arasta ve Saburhane gibi tarihi alanlar ziyaret edilecek.
Muhtemel, Bağımsız Türk Sinemasının Akdeniz yüzlü örneği Dondurmam Gaymak filminin ana mekânı olan Şadırvan Meydanı’da ziyaret edilecek.
Kendilerini Şadırvan’da ağırlamaktan memnuniyet duyacağımızı belirterek sonlayalım.
***
Kopyalanamaz, izinsiz kullanılamaz.
MKG/Nejat Altınsoy Haziran 2020