Side Antik Kent Kim Tarafından Yapılmıştır?(Çözülmüş)

Ticaret ve liman kenti olarak tanınan Side Antik Kenti kalıntıları üzerinde XX. yüzyıl başlarında Giritli göçmenler tarafından Selimiye Köyü kurulmuştur. Bir yarımada üzerine kurulmuş olan Side, diğer Pamfilya kentlerinde olduğu gibi şehrin ana kapısından başlayan bir anıtsal cadde boyunca uzanmaktadır.

  • Side Antik Kenti Kalıntıları Side Antik Kenti ’nde 1890 yılında kalıntılarının denize bakan tarafına Giritli göçmenler tarafından Selimiye Köyü kurulmuştur. Burada ki yerleşim günümüze kadar devam etmiştir.

Side Antik Kentinde kimler yaşadı?

Side MÖ 6. yüzyılın ilk yarısında Lidyalıların, MÖ 547-546’da da Perslerin egemenliğine girmiştir. Pers yönetiminde gelişen kent, MÖ 334’te İskender’e teslim olunmuştur. İskender’in ölümünden sonra Antigonus’un (323-304). Ptolemaioslar’ın (301-215).

Side Antik kent kaç yıllık?

Side antik dönemde Pamfilya Bölgesinin en önemli liman kentidir. Side Antik Kenti Manavgat İlçesi’nin sahil kesiminde bir yarım ada üzerinde kurulmuştur. M.Ö. 8 yy dayanan bir tarihe sahiptir.

Side ismi nereden gelir?

Antik kent kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda 400 m. genişliğinde, 1 km. uzunluğunda bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Side ‘nin M.Ö. Nar anlamına gelen “ Side ” ismini Anadolu’nun en eski halkının dili olan Luviceden almıştır.

Side Antik kent ücretli mi?

Antik Kentte, Side Müzesi ve Antik Tiyatro dışındaki ziyaretler ücretsizdir. Side Müzesi 25, Antik Tiyatro 45 TL karşılığında ziyaret ediliyor. 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08:30-19:30, 03 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında 08:30-17:30 saatleri arasında haftanın istediğiniz günü ziyaret edebilirsiniz.

You might be interested:  Istanbul Teknik Üniversitesi Hangi Ilçede?(En iyi çözüm)

Side nin denizi nasıl?

Mavi Bayrak statüsüne sahip olan denizi, oldukça berrak ve temizdir. Kumla karışık çakıl taşlarının oluşturduğu sahili, geniş bir alanı kapsamaktadır. Denizinin sığ olduğu plaj, aile ve profesyonel olmayan yüzücüler için uygundur.

Side Antik kent ne zaman kuruldu?

Antik dönemde Pamfilya’nın en önemli liman kenti olan Side, Antalya’nın 80 kilometre doğusunda, Manavgat’ın 7 kilometre güneybatısında bulunan 350-400 metre genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Side MÖ VII. yüzyılda bir yerleşim merkezi olmuştur.

Aspendos ücretli mi?

Aspendos antik kentine giriş ücreti kişi başı olarak 50 TL’dir. – Tarihi bir antik tiyatrosu bulunmaktadır. – Uzun ve dar bir alana inşa edilmiştir.

Side Antik Kenti hangi ilde?

Antalya’da görülmesi gereken yerlerden birisi Side Antik Kenti, yine Antalya’nın en güzel ilçelerinden birisi olan Manavgat’ın sahil kesimine oldukça yakın bir mesafededir.

Manavgat Side aynı yer mi?

Side Hakkında Antalya ili Manavgat ilçesine bağlı olan Side, Manavgat (Melas) çayının 10 km. batısında, denize doğru uzanan bir burun üzerinde kurulu yarımada şeklinde olup Manavgat ilçesine 5 km. Antalya şehir merkezine 62 km. uzaklıktadır.

Perge Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Perge Antik Kenti Tarihi O dönem merkezi konum olarak geçen bölge tarım ve hayvancılık ile beraber pek çok konuda önemli topraklar şeklinde bilinmekteydi. M.Ö. 4000 ya da 3000 yılına denk gelen Perge Antik Kenti, özellikle cilalı taş devri ile beraber bakır çağı döneminde yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır.

Side ne var?

Side Bölgesindeki En İyi Gezilecek Yerler

  1. Apollo Tapınağı 5.066. Tarihi Yerler • Eski Kalıntılar.
  2. Side Anfi Tiyatrosu. 3.246. Eski Kalıntılar.
  3. Side Müzesi. 1.288. Özel Müzeler.
  4. Side Antik Kenti. 301. Eski Kalıntılar.
  5. Monumental Fountain (Nymphaeum) 512.
  6. Vespasianus Anıtı 210.
  7. Aspendos Köprüsü 347.
  8. Tyche Tapınağı 120.
You might be interested:  Ankara Haftasonu Ne Yapılır?(Çözüm bulundu)

Side Antik Kenti giriş ücreti müze kart geçerli mi?

Evet, Side Antik Kentinde ve Side Antik Tiyatroda Müze kartı geçerlidir. Müze kart sahipleri bu tesisleri ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

Milet nerede bulunur?

Şimdi Aydın’in Didim İlçesi’nde Akkoy’un 5 km. kuzeyinde ve Balat köyü yakınında bir harabe halinde olup limanı Büyük Menderes tarafından doldurulduğu için yaklaşık 10 km denizden içeride bir mevkidedir.

Antalya Side Antik Kent arası kaç km?

Side Antik Kenti Antalya ‘ya 80 km Manavgat’a 7 km uzaklıktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *