Pendik Istanbul Hangi Yakada?(EN iyi 5 ipucu)

Pendik, İstanbul‘un Anadolu Yakası‘nda, Marmara Denizi’ne sahili olan ve Kocaeli Yarımadası’nda yer alan bir ilçedir. Güneydoğuda Tuzla, doğuda Kocaeli’nin Gebze ilçesi, kuzeyde Şile ve Çekmeköy, batıda Kartal, Sancaktepe ve Sultanbeyli, güneyde ise Marmara Denizi ile çevrilmiştir.

 • Pendik, Türkiye’nin kuzeybatısında Marmara bölgesinde bulunan İstanbul ilinin yaklaşık 664.000 nüfuslu ilçesidir ve İstanbul’un Anadolu yakasındadır.

Pendik İstanbul hangi yakasında?

İstanbul ‘un Anadolu yakasında veİstanbul ilinin doğu yarısında yer alan Pendik, güneydoğu’da 14:11, 23 Mayıs 2009 (UTC)da Tuzla doğuda Kocaeli, kuzeyde Şile ve Çekmeköy, batıda Kartal, Sancaktepe ve Sultanbeyli, güneyde ise Marmara Denizi ile çevrilmiştir.

İstanbul Pendik nereye yakın?

Pendik ilçesi, İstanbul’un ilçelerinden doğuda Tuzla, kuzeydoğuda Şile, kuzeyde Çekmeköy, batıda da Sancaktepe, Sultanbeyli ve Kartal ilçeleriyle birlikte doğuda da Kocaeli’nin Gebze ilçesiyle komşudur.

İstanbul Pendik hangi semtte?

Pendik Marmara bölgesinde yer almakta olup, Pendik ilçesi İstanbul iline bağlıdır.

Pendik eskiden nereye bağlıydı?

Pendik son olarak Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı topraklarına dahil edilmiş, Umur Ağası Abdurrahman Gazi tarafından 1400’lü yıllardan Osmanlı topraklarına kalmıştır. Osmanlı döneminde Gebze ilçesine bağlı bir köy iken daha sonra Üsküdar Mutasarrıflığına bağlı Kartal Sancağı bünyesinde bir nahiye olmuştur.

Pendik Kadıköy arası nasıl gidilir?

Pendik bölgesindeki en çok ziyaret edilen yerlerden Pendik – Kadıköy Minibüsü adresine toplu taşıma ile nasıl gidilir burada bulabilirsiniz.

 1. Otobüs: 132K, 132P, 16A, 16D, KM13.
 2. Tren: MARMARAY (ATAKÖY – PENDIK ), MARMARAY (HALKALI – GEBZE)
 3. Metro: M4.
 4. Minibüs / Dolmuş: MİNİBÜS: C-50.
You might be interested:  Izmir Istanbul Arası Ne Kadar Yakar?(Doğru cevap)

İstanbul Pendik’te deniz var mı?

Pendik Sahili Pendik Sahil, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olsa da keyifli atmosferi ile Pendik ilçesinde gidilmesi gereken yerlerden biridir. Son olarak Pendik gezilecek yerler listesine ekleyerek sahil boyunca yürüyüş de yapabilirsiniz.

Pendik Üsküdar nasıl gidilir?

Kartal, Pendik, Maltepe ve Bostancı civarında Kartal – Kadıköy metro hattına yakın olanlar için Üsküdar ‘a gitmek için en hızlı toplu taşıma yöntemi metro ile seyahat etmektir. Kadıköy – Kartal metrosu sabah 06:00’dan gece 24:00’a kadar 5 ile 10 dakika aralığındaki sıklıkla seferlerini gerçekleştirmektedir.

Pendik nerede yemek yenir?

Pendik ‘ te Nerede Yemek Yenir?

 • Lezzetli Tatlılar: Gaziburma.
 • Bar Mutfağı: The North Shield.
 • Uzak Doğu Mutfağı: Chinese & Sushi Express.
 • Balık ve Deniz Mahsulleri: Bebek Balıkçısı
 • Balkan Mutfağı Yemekleri: Sandzak Balkan Mutfağı
 • Mantı ve Ev Yemekleri: Nur Mantı
 • Meyhane Konsepti: Lipa.
 • Kebap ve Pide: Özsu Et Lokantası

İstanbul Pendik Posta Kodu Nedir?

Pendik ‘te toplam 9 semt bulunuyor. Bunlar; Bahçelievler, Çarşı, Dolayoba, Esenyalı, Merkezköy, Şeyhli, Yayalar ve Yenişehir. Ayrıca bu semtlerin altında toplam 36 mahalle yer alıyor.

Pendik metro ile nasıl gidilir?

Pendik ‘e metro ile ulaşım sağlayabileceğiniz metro hattı M4 Kadıköy- Tavşantepe hattıdır. Bu hattı kullanarak; Pendik ya da Tavşantepe duraklarında inerek Pendik ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Pendik ‘e metro ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Pendik Sultan Konağı nerede?

Pendik ‘in Çamlık semtinde yer alan Sultan Konağı ‘nın tarihi 19. Yüzyıla, Sultan Abdülmecit dönemine uzanmaktadır. Sultanın emriyle yapılan konağın bir diğer adı da Aynalı Konak ‘tır. Günümüzde varlığını sürdüremeyen tarihi konağın olduğu yere gittiğinizde, kalıntılarını görebilirsiniz.

You might be interested:  Istanbul Kart Aktarma Süresi Ne Kadar?(EN iyi 5 ipucu)

Pendik semt mi?

İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Pendik ilçesi, şehrin eski yerleşim bölgelerinden biridir. Bizans döneminden bu yana bir yerleşim bölgesi olan Pendik, Osmanlı döneminde ve ardından Cumhuriyet döneminde de önemini sürdürmüştür.

Azaryan Efendi kimdir?

18 Mayıs 1850 günü İstanbul’da dünyaya gelen Azaryan, Tokatlı Krikor Azaryan isimli bir tüccarın oğluydu. 1869’da İstanbul’a dönerek Hariciye Nezareti’nde katip olarak memuriyet hayatına başladı, ayrıca askeri okullarda ve Ermeni okullarında da Franszıca öğretmenliği yaptı.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *