Marmaris Ilçemiz Hangi Ilimize Bağlıdır?(Çözülmüş)

Türkiye’nin turizm bakımından en önemli tatil yerlerinden birisi olan Marmaris, Muğla ilimizdedir. Marmaris, Akdeniz’in başladığı ve Ege Denizi’nin bittiği noktada yer almaktadır.

Marmaris hangi vilayete bağlı?

Muğla’nın 13 ilçesinden birisi olan Marmaris Bodrum’dan sonra Muğla ilinin en kalabalık 2. yerleşim birimidir. Marmaris ayrıca Ege Denizi’nin bitip Akdeniz sınırlarının başladığı yerdir.

Marmaris hangi ile yakın?

Marmaris, Türkiye’nin batısında yer alan Ege bölgesinde bulunan Muğla ilinin yaklaşık 89.000 nüfuslu bir ilçesidir. Marmaris ilçesi, Muğla’nın ilçelerinden batıda Datça, doğuda Köyceğiz ve kuzeydoğuda Ula ilçeleriyle komşudur ve Muğla’nın hem Ege Denizi’ne hem de Akdeniz’e kıyısı olan ilçesidir.

Marmaris hangi bölgede yer alır?

Marmaris, Türkiye ‘ nin Ege Bölgesi ‘nde, Muğla’ya bağlı olan şirin bir ilçedir. Muğla kent merkezinin güneyinde bulunan Marmaris ‘in batısında Reşadiye Yarımadası ve Kerme Körfezi, doğusunda Balan Dağı, Karadağ, kuzeyinde Ula ve Günlük Tepeleri yer alıyor.

Marmaris nerede kaliyor?

Akdeniz ile Ege bölgesi arasında kalmış bir tatil cenneti desek yeridir aslında. Fakat Ege bölgesinde yer alan Cennet Marmaris 80.000 kişilik nüfusa sahip bir ilçedir ve Muğla iline bağlıdır. Muğla’ya bağlı olan 13 ilçeden bir tanesidir.

Muğla Merkez ilçesi hangisi?

Bu veriye göre üç ilçesi, Muğla ‘nın merkez ilçesi Menteşe’den büyüktür. Türkiye’de bu özellikte olan başka bir il yoktur. Toplam nüfusa göre en küçük üç ilçe ise sırasıyla Kavaklıdere, Datça ve Ula’dır. İl merkezine en yakın ilçe Ula iken 2012 yılında ilçe yapılan Seydikemer 147 km’lik mesafesiyle en uzak ilçedir.

You might be interested:  Antalya Tazı Kanyonu Nerede?(Çözüm bulundu)

Marmaris’te hangi koylara gidilir?

Marmaris Koyları & Marmaris Plajları

  • Marmaris Halk Plajı
  • Uzunyalı Plajı
  • İçmeler Plajı
  • İncekum Plajı
  • Kleopatra Plajı (Sedir Adası)
  • Kızkumu Plajı
  • Kumlubük Koyu.
  • Çiftlik Koyu.

Datça ilçesi hangi ilimizde yer alır?

Muğla’nın yeni yeni keşfedilmeye başlayan doğal güzelliklerinden biri olan Datça, Güney Batı Ege’de yer alan bir ilçedir. Akdeniz ve Ege’nin birbirleri ile buluştuğu bir yarımada olan Datça ‘nın kara ile tek bağlantısı olan yer Marmaris’tir.

Marmaris Bodrum nerede?

Muğla’nın bir ilçesi olan Marmaris, Bodrum ‘dan sonra Muğla şehrinin en fazla nüfusa sahip 2. ilçesidir. Ege Denizi ile Akdeniz’in buluştuğu yerde bulunan Marmaris ‘in batısında Datça Yarımadas0ı, kuzeyinde Ula, doğusunda Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri ile güneyinde Akdeniz yer almaktadır.

Hisar önü nerede?

Hisarönü, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde, Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı bir mahalle. Marmaris’in güneybatısında yer alan Hisarönü, Marmaris-Datça Karayolu üzerinde konumlanıyor.

Marmaris isminin hikayesi nereden gelmektedir?

Şehir şimdi bulunduğu tepede ilk yerleşenleri olan Türkmen´ler tarafından, Bizans döneminde, Mermer-şehri ismiyle kurulmuştur. Menteşeoğulları egemenliği döneminde altın çağını, uluslararası mermer ticareti sayesinde yaşayan bu liman kenti Mermeris adını almıştır.

Muğla hangi bölgede yer alır?

Muğla, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi dördüncü şehri. 2020 itibarıyla 1.000.773 nüfusa sahiptir. Ege Bölgesi ‘nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil yöreleri ile ünlü bir yerleşim yeridir.

Marmaris ne tarafa düşüyor?

Türkiye’nin turizm bakımından en önemli tatil yerlerinden birisi olan Marmaris, Muğla ilimizdedir. Marmaris, Akdeniz’in başladığı ve Ege Denizi’nin bittiği noktada yer almaktadır. Kuzey tarafında Ula, Batı tarafında Datça ve Doğusunda ise Balan Dağı vardır.

You might be interested:  Ankara Gölbaşı Ne Yenir?

Marmaris neyi ile meşhur?

Türkiye’nin gözbebeği Marmaris halı, bal, semt pazarları, hediyelik eşya dükkânları, butik otelleri, nefes kesen koyları, masmavi denizi, tertemiz havası, büyüleyici doğası, barlar sokağı, plajları ve tertemiz sokakları ile meşhurdur.

Istanbul’dan Marmaris’e giderken nerelerden geçilir?

İstanbul ‘ dan Marmaris’e ulaşmak için İstanbul -Yalova-Balıkesir-Akhisar-Manisa-İzmir-Aydın-Muğla-Marmaris güzergâhını takip etmek gerekmektedir. Ankara yönünden Marmaris’e ulaşmak isteyenler ise Denizli yönünü takip edip, Muğla kent merkezine sonrasında ise Marmaris’e ulaşabilirler.

Istanbul Marmaris kaç saat sürer?

İstanbul – Marmaris arası otobüs yolculuğu ortalama olarak 12 saat 29 dakika sürmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *