Istanbul Maltepe Nasil Bir Yer?(Çözüm bulundu)

Konum olarak İstanbul‘un Anadolu yakasında yer alan Maltepe ilçesi, şehrin eski yerleşim bölgelerinden biridir. Deniz kenarında yer alan konumu ile, tarihte genellikle yazlık evlerin yer aldığı Maltepe, daha sonra yerleşimin arttığı bir bölge olmuştur.

 • Maltepe: Kocaeli yarımadasının güneybatısında, İstanbul ilinin Marmara denizi kıyısında bulunmaktadır. Maltepe: Kartal, Kadıköy, Samandıra, Sarıgazi, Ümraniye ve Adalar Belediyeleriyle komşudur. Yerleşim yeri, deniz kıyısından başlayarak, kuzeye doğru tatlı bir meyille 440 metre rakıma kadar yükselir.

Maltepe Bağlarbaşı nasıl bir semt?

İdari sınırlarına bakıldığında Zümrütevler, Cevizli, Yalı, Feyzullah ve Altayçeşme mahalleleri ile komşudur. Genellikle sakin bir mahalledir.Başlıca caddeleri E-5’ten Bağdat Caddesi ve sahile inen İnönü ve Feyzullah caddeleridir. İnönü Caddesi Huzurevi Metro çıkışındadır. Genellikle düzenli bir şehirleşme vardır.

Istanbul Maltepe hangi semtlere yakın?

İstanbul ‘un Anadolu yakasındadır. Batıda Kadıköy, kuzeyde Ümraniye ve Kartal, doğuda yine Kartal ilçeleriyle komşudur. Güneyinde Marmara denizi vardır.

Küçükyalı nasıl bir yer?

Küçükyalı, hem E-5 hem sahil yolu hem de işlek caddelerle bağlantısı olan bir semt. Yani metro, otobüs, minibüs ve deniz yolu gibi birçok farklı ulaşım seçeneği bulunuyor. Kısacası Küçükyalı ‘nın her bölgeye kolay ulaşılabilir olması, yaşamak için oldukça uygun bir semt olmasını sağlıyor.

You might be interested:  Happiness Istanbul Mağaza Nerede?(Doğru cevap)

Maltepe’de hangi mahallede oturulur?

türkiye’nin en yaşanabilir bölgesi olan anadolu yakasının marmara kıyısının güzide semti maltepe ‘nin oturulası semtleri özellikle yalı mahallesi, idealtepe ve küçükyalı ‘dır. yani kısacası minibüs yolu ve sahil arasında kalan bölge maltepe ‘nin yaşanılası bölgesidir. bu dediğim durum kartal için de geçerli. zira kartal ‘

Maltepe Bağlarbaşı mahallesi nereye bağlı?

Bağlarbaşı Mahallesi Nerede ve Hangi İlçeye Bağlı? Bağlarbaşı Mahallesi İstanbul ilinde yer almakta olup, Yalı semtinde bulunan Bağlarbaşı Mahallesi Maltepe ilçesine bağlıdır. Bağlarbaşı Mahallesi haritası konumu ise 40° 55′ 42.6036” Kuzey ve 29° 8′ 31.0992” Doğu gps koordinatlarıdır.

Maltepe hangi semt?

Maltepe, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Marmara Denizi’ne kıyısı olan bir ilçedir. Kadıköy, Kartal, Sancaktepe ve Ataşehir ilçeleriyle komşu olan Maltepe, nüfus bakımından İstanbul’un dokuzuncu, Anadolu Yakası’nın dördüncü büyük ilçesi konumundadır.

Istanbul Maltepe ilçesi nereye bağlı?

Maltepe ilçesi, İstanbul’un ilçelerinden güneyde Kartal, kuzeydoğuda Sancaktepe, kuzeyde Ataşehir ve kuzeybatıda da Kadıköy ilçeleriyle komşudur ve İstanbul’un Marmara Denizi’ne kıyısı olan ilçelerindendir.

Maltepe’de nereye gidilir?

Maltepe Gezilecek Yerler

 • Hilltown AVM. Hilton AVM.
 • Maltepe Piazza. Maltepe Piazza AVM.
 • Maltepe Park AVM. Maltepe Park AVM.
 • Arkeopark. Arkeopark.
 • Beşçeşmeler. Beşçeşmeler Mahallesi.
 • Maltepe Sahil Yolu. Maltepe Sahil Yolu.
 • Başıbüyük Merkez Cami. Başıbüyük Merkez Camii.
 • Başıbüyük Piknik ve Mesire Alanı Başıbüyük Mesire ve Piknik Alanı

Maltepede kaç mahalle var?

Maltepe’de toplam 9 semt bulunuyor. Bunlar; Aydınevler, Büyükbakkalköy, Cevizli, Feyzullah, Gülsuyu, İdealtepe, Küçükyalı, Yalı ve Zümrütevler. Ayrıca bu semtlerin altında toplam 18 mahalle yer alıyor.

Küçükyalı ismi nereden gelir?

– “1930’larda yapılan bu mini villanın Küçükyalı ‘ya adını veren “küçük yalı” olduğunu biliyor muydunuz? – sahildeki “küçük yalı”nın yanı diye tarif verilirmiş. Semtin isim babası olan bu güzel bina sahildeki nikah dairesinin bitimindeki villadır.”

You might be interested:  Istanbul 22.Icra Hukuk Mahkemesi Nerede?(EN iyi 5 ipucu)

Küçükyalı hangi yakada?

Küçükyalı, İstanbul’un Anadolu yakasında Maltepe ilçesine bağlı Marmara Denizi’nde kıyısı olan bir semttir.

Küçükyalı Altıntepe nasıl bir yer?

İstanbul’un tepelerinden biri olarak bilinen Altıntepe, aynı zamanda son derece dik yokuşlara sahiptir. Minibüs yolundan ve E-5’ten bağlantısı bulunan bu semt, Küçükyalı ve Bostancı Marmaray’a, Bostancı Vapur İskelesi’ne yakın olup denizi görmesi sebebiyle de insanlar tarafından tercih edilir.

Maltepe sahil hangi mahalle?

Yalı Maltepe ilçesinin sahil şeridinde yer alan Yalı semti; Cevizli, Bağlarbaşı, Feyzullah ve İdealtepe semtleri ile komşudur.

Istanbul semtleri nelerdir?

Şehir içinde şehir: İstanbul ‘un semtleri

 • Emirgân. İstanbul ‘da Boğaz’a nazır Emirgân Korusu ve ünlü laleleri.
 • Taksim. Taksim’in en işlek caddesi olan İstiklal Caddesi’nde tarihi tramvay.
 • Nişantaşı
 • Kadıköy.
 • Moda.
 • Balat.
 • Cihangir.
 • Karaköy.

Maltepeye en kolay nasıl gidilir?

Maltepe ilçesine şehir merkezinden en hızlı ulaşım seçeneği, Kadıköy ile Pendik arasında ulaşım sağlayan M4 Kadıköy- Tavşantepe metro hattıdır. Metro hattının yanı sıra Maltepe’ye; otobüs ve minibüsler ile doğrudan ya da Marmaray, metrobüs ve vapur hatları ile aktarmalı olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *