Istanbul Çiçek Pasajı Nerede?(Soru)

  • Çiçek Pasajı Nerede? İstanbul ilinde bulunan pasaj Hüseyinağa Mahallesinde, İstiklal Caddesinde bulunmaktadır. Nasıl Gidilir? Pasaja gidecek olanlar için tercih seçenekleri fazladır.

Çiçek Pasajı içinde ne var?

Pasaj içerisinde birden fazla restoran var. Burada et ızgara çeşitleri, sulu yemekler, meyve tabakları ve istediğiniz meşrubatları bulmanız mümkündür. Ceneviz meyhanesi, Mahzen ve Manolya restorant, pasaj içerisinde bulunan mekanlardan sadece birkaçı. Mekanların çoğu sabah 11 gibi açılır ve gece 24 sularında kapanır.

Çiçek pasajını kim yaptı?

Tarihi. 1870 yılındaki Büyük Beyoğlu Yangını’nda yanarak yıkılan Naum Tiyatrosu’nun arsası dönemin en zengin insanlarından biri olan Hristaki Zografos Efendi tarafından satın alındı. Rum Cleanthy Zanno’nun mimarlığında yeni bir tip çarşı binası olarak Cité de Péra adıyla yaptırıldı.

Çiçek Pasajı hangi semtte?

İstiklal Caddesi’nde bulunan tarihi Çiçek Pasajı, Beyoğlu’nun tarihi ve önemli uğrak noktalarından ve aynı zamanda popüler eğlence, yeme ve içme mekanlarından birisi. Pasajın tarihi 1870’li yıllar olan Tanzimat dönemine dayanıyor.

Çiçek Pasajı kaç yıllık?

Tarihi Çiçek Pasajı olarak da bilinen Çiçek Pasajı, 200 yılı aşkın tarihi ile İstanbul’un en gözde yerlerinden biri. Çiçek Pasajı ‘nın şu an bulunduğu yerde, daha önce Naum Tiyatrosu yer alıyormuş. Fakat 1870 yılında çıkan büyük Beyoğlu yangınında tiyatro tamamen kül olmuş.

Çiçek Pasajı adını nereden almıştır?

1940 Mütareke yıllarında ise pasajdaki küçük dükkanlara çiçekçiler yerleşmeye başlamıştır. Cite de Pera bir süre çiçek mezat yeri olarak da kullanılmaya başlanınca, Beyoğlu’ndaki çiçekçiler pasaja toplanmış ve pasajın adı “Çiçekçiler Pasajı “na dönüşmüştür.

You might be interested:  Millet Bahçesi Istanbul Nerede?(Doğru cevap)

Taksim ne yapmalı?

Taksim ‘de Gezilecek Yerler

  • İstiklal Caddesi. İstiklal Caddesi.
  • Pera Müzesi. Pera Müzesi.
  • Taksim Meydanı Taksim Meydanı
  • Çiçek Pasajı Çiçek Pasajı
  • Galata Mevlevihanesi. Galata Mevlevihanesi.
  • Taksim Gezi Parkı Taksim Gezi Parkı
  • Taksim Cumhuriyet Anıtı Taksim Cumhuriyet Anıtı
  • Hüseyin Ağa Camii. Hüseyin Ağa Camii.

Hristaki zografos kimdir?

Christakis Zografos ( Yunanca: Χρηστάκης Ζωγράφος, Türkçe: Hristaki Zoğrafos Efendi; 1820 – 19 Ağustos 1898 ) bir Osmanlı Yunan bankeri, hayırsever ve Konstantinopolis Rum cemaatinin (modern İstanbul ) seçkin kişiliklerinden biriydi.

Istanbul Beyoğlu hangi yakada?

Beyoğlu veya eskiden Pera, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan ilçelerinden biridir. Kuzeybatıda Şişli ve Kâğıthane, doğuda Beşiktaş ve İstanbul Boğazı, güneyde ve batıda ise Haliç ile sınırlı ilçenin yüzölçümü 8.76 km2‘dir ve 45 mahalleden oluşmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *