Istanbul Ataköy Hangi Ilçede?(Soru)

Ataköy, İstanbul‘un Bakırköy ilçesinde yer alan bir semt olup Türkiye’de uygulanmış ilk uydu kent projelerinden biridir.

Istanbul Bakırköy hangi semtte?

Bakırköy, İstanbul ‘un Avrupa yakasında yer alan ilçedir. İstanbul ‘un batı yarısında, Çatalca Yarımadası üzerinde, Marmara Denizi’nin kuzeydoğu sahillerinde yer alır. 1926 yılında kurulan Bakırköy İlçesi, 1992’de bugünkü sınırlarına ulaşmıştır.

Ataköy Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?

Bakırköy Ataköy, İstanbul Avrupa Yakası ‘nda yer almaktadır. Bakırköy ilçesine bağlı Ataköy, Bahçelievler, Şirinevler, Yenibosna, İncirli, Florya, Yeşilköye komşu.Bakırköy Ataköy 4 muhtarlıkla yönetilerek şu şekilde bölümlere ayrılmıştır: Bakırköy Ataköy 1.Kısım, Bakırköy Ataköy 2,5,6.

Ataköyün eski adı nedir?

Ataköy, Osmanlı’nın en genç semtlerindendi ve eski adı Baruthane’ydi. Bir zamanlar İstanbul’un epey dışında kaldığı için, II. Mahmut buraya baruthane yaptırmıştı. Ama 1950’lerden itibaren başlayan kentleşme ve göç hareketinden burası da nasibini alacaktı.

Ataköyü kim yaptı?

Yalı Ataköy kim yapıyor Haberi 1+1’lerden, 6+2’lere kadar konut seçeneklerinin sunulduğu Yalı Ataköy projesi Özyazıcı İnşaat, Karadeniz Örme ve TOKİ işbirliğiyle inşa edildi.

Bakırköy nasıl bir ilçe?

İstanbul’un eski yerleşim bölgelerinden biri olan Bakırköy, Bizans döneminden bu yana önemli bir bölge olmuştur. Avrupa yakasında, sahil şeridinde yer alan Bakırköy ‘ün semtleri; Ataköy, Cevizlik, Florya, Kartaltepe, Yeşilköy, Zeytinlik ve Zuhuratbaba’dır.

You might be interested:  Ankara Tavanın Yanına Ne Gider?(Çözünme)

Bakırköy kaç mahallesi var?

Bu sınırlar içerisinde Bakırköy ilçesi 29,22 km² alana kuruludur. Toplam 15 mahalleden oluşmaktadır. Bununla beraberinde bölgeler olarak Bakırköy Merkez Bölge – Ataköy Bölgesi – Yeşilköy Bölgesi – Florya Bölgesinden oluşmaktadır.

İstanbul esenyurt hangi yakada?

Esenyurt, Türkiye’nin kuzeybatısında Marmara Bölgesinde yer alan İstanbul ilinin yaklaşık 687.000 nüfuslu ilçesidir ve İstanbul ‘un Avrupa yakasındadır. Esenyurt ilçesi, İstanbul ‘un ilçelerinden batıda Büyükçekmece, güneyde Beylikdüzü, doğuda Avcılar ve kuzeyde de Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleriyle komşudur.

Beyoğlu Avrupa Yakası mı?

Beyoğlu veya eskiden Pera, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan ilçelerinden biridir. Kuzeybatıda Şişli ve Kâğıthane, doğuda Beşiktaş ve İstanbul Boğazı, güneyde ve batıda ise Haliç ile sınırlı ilçenin yüzölçümü 8.76 km2‘dir ve 45 mahalleden oluşmaktadır.

Esenyurt Avrupa Yakası mı?

Avrupa Yakasındaki İlçeler: Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Şişli, Sultangazi, Zeytinburnu olmak üzere toplam 24 tane ilçeye

Ataköy Evleri ilk ne zaman yapıldı?

Tarihçe. Emlak Bankası’na ait bir proje olan Ataköy ‘ün ilk olarak 9-10. kısmı 1986 yılında kuruldu. 1990’da da 7-8. kısım faliyete geçti. Sonrasında 11 kısıma kadar yayılan apartman bloğu tarzındaki yapılarıyla 4 farklı mahalle idaresine bölünmüş bir semt oldu.

Yeşilköy ismi nereden gelir?

Cumhuriyet döneminde yer isimleri Türkçeleştirilirken bu semte de Yeşilköy adı uygun görüldü. Bu adı o dönemde semtte yaşayan ünlü edebiyatçı Halit Ziya Uşaklıgil’in yeşiline, doğasına hayran olduğu için verdiği rivayet edilir.

İstanbul’da kaç tane köy ismi var?

Nüfusu birçok ülkeden fazla olan İstanbul ‘a bağlı 151 köy var.

Ataköy Toplu Konutları ne zaman yapıldı?

1957 yılında ilk etabın yapımına başlanan Ataköy toplu konutları, toplamda 11 etaptan oluşmaktadır.

You might be interested:  Ankara Kuzeykent Toki Nerede?(Doğru cevap)

Ataköy 2 kısım ne zaman yapıldı?

1958 yılında Ataköy 2. Kısım inşaatına başlanmış. Ataköy 2. Kısım, 6 muhtelif tipte, 702 daireli olacakmış. 2. Kısım inşaat projesi, 1. Kısım blok apartmanlarıyla birlikte yürütülecekmiş.

Yalı Ataköy ne zaman yapıldı?

Müteahhit Ahmet Özyazıcı, Ataköy ‘de 2010’da başladığı Yalı Ataköy projesinin, ruhsat iptalleri, davalar ve mühürlemeler nedeniyle zora girdiği günlerde strese bağlı olarak sağlığı bozulunca, psikolog önerisiyle ‘golf’e başladı. Engelli bir vatandaş olarak, Milli Takıma yükseldi. Avrupa şampiyonu da oldu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *