Antalya Okey Nasıl Oynanır?(En iyi çözüm)

  • Antalya Okey Oyna Taşlar dağıtıldıktan sonra elinde 15 taş bulunan oyuncu işine yaramayan taşlardan birisini yanında bulunan oyuncuya atarak oyunu başlatır. Okey oyununun kuralı, aynı renk taşları sıralı olarak en az 3 taş yan yana gelecek şekilde dizmektir.

Normal okey nasıl dizilir?

Altınstar düz okey kuralları Başlarken herkese 14, oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş dağıtılır. Oyuncular dağıtılan taşları önlerindeki “ıstaka”ya dizerler. Kalan taşlar kapalı olarak ortaya konur. Bir taş yere açılır, bunun bir üstü ” okey “dir ve bütün taşların yerine kullanılabilir.

Okey taşları kaç kaç dizilir?

Taşlar karıştırılıp her bir oyuncuya 14’er taş verilir. İlk oynayacak oyuncuya 1 adet taş fazladan verilir ve 15 taşla başlatılır. Oyuna 15 taş dağıtılan kişi başlar. Oyuncular kendilerine dağıtılan taşları önlerindeki ıstakaya dizerler.

Okey oyunu Nasıl Oynanır?

Okey, ıstaka denilen tahtalarla, üzerinde rakamlar bulunan 105 taşla ve dört kişiyle oynanan bir masa oyunudur. Yeterli sayıda oyuncu bulunamadığı durumlarda 2 veya 3 kişiyle de bu oyunu oynayabilirsiniz. Oyunda kullanılan taşlar dört renk grubundan oluşuyor. Her okey takımında bu renkler farklılık gösterebiliyor.

101 nasıl puanlanır?

Okey 101 dört oyuncu ile birden fazla turda oynanır. Bu oyunda amaç mümkün olduğu kadar az puanla oyunu bitirmektir. Tüm turlar sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibidir. Puanlar elde kalan taşların üzerindeki sayılar ile belirlenir (örnek: bir kırmızı 3 = üç puan, bir siyah 11 = 11 puan).

You might be interested:  Istanbul Ümraniye Hangi Yakadadır?(Doğru cevap)

Okey 101 taş nasıl dağıtılır?

Oyuncular arasından bir oyuncunun dağıtıcı olarak belirlenmesinden sonra, dağıtıcı her oyuncuya 21 taş dağıtır ve kendine 22 taş alır. Geri kalan taşlar masada ters çevrilmiş şekilde dururken bir tane taş açık durur. Bu açık taş jokeri ( OKEY taşını) belirler. Oyun saat yönünün tersine doğru oynanır.

Okey oyunu kumar mı?

Müslümanların bu tuzaktan uzak durup kendilerini tavla, satranç, okey vb. oyundan sakındırması gerekir. Tavla gibi sakıncalı görülen bazı oyun çeşitleri kumar kapsamına girdiği için dinen yasak görülmüş ve bunlardan da uzak durulması istenmiştir.

Okey atılırsa ne olur?

Okey her zaman işler olacağı için yanlışlıkla okeyi atan oyuncu da ceza alır. Yere taş açılmamış olsa bile okey taşını yere atan oyuncu 101 ceza puanı alır. Yere atılan işlek taş diğer oyuncu tarafından alınabilir.

Okey taşları hangi maddeden yapılır?

Çoğunlukla plastik veya ahşaptan üretilir. Oyuncuya bakan eğik yüzünde taşların dizilebileceği iki sıra bulunur. Alt sıra üst sıraya nazaran yaklaşık olarak taş kalınlığı kadar çıkıntı yapar.

101 de ortadaki sayıların toplamı kaç olmalı?

perlerdeki sayıların toplamı 34 olduğunda eliniz açık demektir. ortadaki sayıların toplamı 3 ile çarpılır. burada hesaplanırken dikkat edilmesi gereken, dörtlü yada daha fazla taşın per olması durumunda, en büyük taşın yanındaki sayı hesaplanır. 7 8 9 10 perinde 9 rakamı hesaplanır.

101 toplamı kaç olmalı?

101 Okey Oyununda Bitme Kuralları ve Hesaplama 101 okey oyununun bitmesi ve elinin açılabilmesi için oyuncunun elindeki serilerin toplamı 101 olmalıdır. Mevcut açılmış taşlara ise oyuncu kendi taşlarından ekleyebilir. Fakat bunun için oyuncunun en az 101 sayısına ulaşmış olması ve elini açmış olması gerekir.

Okeyde kafa atmak kaç puan?

Bir oyuncu okey atarak biterse diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkacaktır. Bu durumda açmayan oyuncular 404, açan oyuncular ise ellerindeki sayıların 2 katı ceza yerler. (Çift açmış olanlar 4 katı ceza yer) Eli okey atarak bitiren oyuncudan 202 puan ceza silinir. 6

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *