Antalya Düden Şelalesi Hangi Ilçede?(Çözünme)

Kepez İlçe sınırları içerisinde, Varsak Mahallesi’nde bulunmaktadır. Düden Şelalesi çeşitli kaynaklarda, İskender Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olarak da geçmektedir. Aynı zamanda halk arasında Düdenbaşı Şelalesi diyenler de vardır.

gezilmesigerekenyerler.com

  • Yukarı Düden Şelalesi, Antalya şehir merkezide yaklaşık 10 km mesafede yer alıyor. Kepez ilçesi sınırlarındaki Yukarı Düden, tarihte “İskender Şelalesi” olarak anılmıştır. Bunun sebebi ise Büyük İskender’in bölgeyi fethi sırasında atlarını dinlendirip su ihtiyacını burada karşılaması olarak gösterilir. Şelalelerin isimleri Düden Çayı’ndan gelir.

Düden Şelalesi giriş kaç para?

Düden Şelalesi giriş ücreti yetişkinler için 2020 fiyatı 5 TL. Öğrenciler için ise 3 TL. Hiçbir şelalede geçmediği gibi burada da müze kart geçmiyor. Engelli, şehit yakını, gaziler ile 65 yaş üstü için girişler ücretsiz.

Düden Şelalesi hangi ile aittir?

Düden Şelalesi, Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alır ve Düdenbaşı denilen noktada yeryüzüne çıkar.

Antalya Düden Şelalesine nasıl gidilir?

Düden Şelalesine toplu taşıma araçları ile ulaşmak için VC30, CV17, CV17A, VC30, VL62, VF66, VC69 numaralı Antalya Belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. 524 ve 524A numaralı belediye otobüsleri ile hem Düden Şelalesine hem de Kurşunlu şelalesine ulaşmak mümkündür.

You might be interested:  Ankara Gazozu Nerede Satılır?(Mükemmel cevap)

Düden şelalesi giriş ücreti ne kadar 2021?

2021 yılı için Düden Şelalesi giriş ücreti aşağıdaki gibidir: Yetişkin: 5 TL. Öğrenci: 3 TL.

Kepez den Düden Şelalesine nasıl gidilir?

Kepez şehrinde Düden Şelalesi konumuna en yakın duraklar ile Otobüs hatları

  1. 13711 – Şelale Mh-3. 2 dk yürüme. MZ78. Meydan – Zeytinlik.
  2. 10905 – Sütçüler Cd-15. 2 dk yürüme. CV17A. Varsak Altıayak – Doğu Garajı B35. Altıayak – Altınova.
  3. 10804 – Düden Şelalesi -1. 2 dk yürüme. CV17. Varsak Altıayak – Doğu Garajı VF66.

Düden şelalesinde piknik yapılır mı?

Şelaleyi çevreleyen alanlarda son derece keyifli yürüyüşler gerçekleştirebilir, sevdiklerinizle uygun alanlarda piknik yapabilirsiniz. Şelale çevresinde fotoğraf çektirmeyi de asla ihmal etmemelisiniz. Çünkü Düden Şelalesi ‘nin estetik açıdan fotoğraf çekmeye oldukça uygun bir fona sahip olduğunu hatırlatalım.

Düden Şelalesi nasıl oluşmuştur kısa bilgi?

Düden Şelalesi Nasıl Oluştu? Kepez hidroelektrik orta yuvarlağından gelen su, Düdenbaşı’nda yukarıdan şelale yaparak akan sudur. Düdenbaşı’ndan sonra Düden Şelalesi Antalya’nın doğusunda 40 metre yüksekliğindeki traverten bir eşikten şelale yaparak Akdeniz’e dökülür.

Düden şelalesinin ismi nereden gelir?

Varsak yakınlarında bulunan ve antik ismi Lyrboton Kome olarak adlandırılan bir köye ait olan bu antik mezarda, kayaya oyulmuş mezar odaları ve üzeri kapakla örtülü sandıklar bulunuyor. Düden kelimesi, suyu yutan deliklere verilen isimdir.

Antalya’da kaç tane şelale var?

Antalya ‘da sıcak havadan bunalıp, serin bir ortam arayanlar için Yukarı Düden, Aşağı Düden, Kurşunlu, Manavgat, Serik Gebiz’de Uçansu 1 ve Uçansu 2, Gündoğmuş Uçansu, Gömbe Uçarsu, Gizli Cennet (Değirmendere) ve Sapadere şelaleleri olmak üzere doğa harikası 10 şelale bulunuyor.

Düden Park hangi Otobüs gider?

Bu Otobüs hatları Düden Parkı yakınından geçiyor: KL21, LC07, LC07A, LF09, TL94, VL13, VML54A.

You might be interested:  Antalya Konya Yolu Ne Zaman Bitecek?(Soru)

Düden Şelalesine kaç numara gider?

Buradan Antalya Meydan Toplu Taşıma Merkezinden “78 Numaralı” Otobüslere binerek düden şelalesine gidebilir yada “54 Numaralı” otobüsler ile aktarmalı olarak ta geçebilirsiniz. Otobüsler ortlama 30dk. Bir kalkmaktadır. Şelaleye ulaşım gayet kolaydır.

Düden Şelalesi nereye akıyor?

Düden Kıyı Şelâlesi Lâra Plajı yolundadır. Konum olarak havalimanının altında sahilde çok güzel düzenlenmiş yemyeşil Düden Parkı içinde yer alır. Kent merkezinin güneydoğusunda Düden Çayı 40 metre yükseklikteki falezlerden denize dökülür. Antalya’nın simgeleşmiş tabiat güzelliklerindendir.

Kurşunlu Şelalesinde mangal yapılır mi?

Adeta saklı cennet gibi olan Kurşunlu Şelalesi içerisinde piknik yapma imkanı bulunuyor. Yerde ateş yakmak yasak ancak ayaklı mangal takımlarını kullanan ziyaretçiler var.

Düden Şelalesi giriş ücretli mi?

Yaz aylarında 08:00-19:30 arasında, kış aylarında ise 08:00-18:00 arasında ziyaret edip bu eşsiz doğal güzelliği görebilirsiniz. Giriş Ücreti 2020: kişi başı 5 TL. Şelale mesire alanı içerisinde yer aldığı için bu 5 lirayı ödedikten sonra piknik alanı için ayrıca ücret ödemenize gerek yoktur.

Düden Şelalesi ne zaman açılacak?

Ziyaret Saatleri ve Günleri Saat 08:00’da ziyaretçiler için kapılarını aralayan Düden şelalesi mesire alanı için yaz saati uygulamasında kapanış saati 19:00’dır. Kışın ise bu bir ya da bir buçuk saat kadar öne çekiliyor. Yılın her günü hizmete açık olup, bayram günleri öğlen 13:00’e kadar kapalıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *