Ankara Güdül Nereye Bağlı?

Güdül, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan Ankara ilinin yaklaşık 9.000 nüfuslu bir ilçesidir. Ancak ilçenin kuzey kesimleri Karadeniz bölgesi sınırları içinde kalır. Güdül, Ankara‘nın ilçelerinden batısında Beypazarı, güneyinde Ayaş, doğusunda Kızılcahamam ve kuzeyinde de Çamlıdere ilçeleriyle komşudur.

  • Nerenin İlçesi? Güdül ilçesi Ankara iline bağlıdır. Ankara Güdül arası 92 Km’dir. Bu mesafe 1 saat 19 dakika sürmektedir.

Ankara Güdül nasıl bir yer?

Güdül, Ankara ‘nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 90 kilometre mesafede bulunur. Bölgedeki Kirmir Çayı Vadisi’nin yamacında yer alır. Kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle Güdül görülmeye değer yerler arasında sayılıyor.

Gudul nufusu kaç?

Güdül nüfusu 2020 yılına göre 8.438. Bu nüfus, 4.211 erkek ve 4.227 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,91 erkek, %50,09 kadındır.

Ankara Güdül ne zaman ilçe oldu?

İlçemiz Anadolu Selçuklu hükümdarlarından I. Mesut’un eniştesi ve Ankara Emiri olan Şehabüldevle Güdül Bey tarafından şimdiki yerinde, tahminen 850 yıl evvel kurulmuş olup, 1 Eylül 1957 yılına kadar Ayaş ilçesine bağlı bir nahiye iken, aynı yıl 7033 sayılı Kanun ile ilçe olmuştur.

Güdül Ankara arası kaç km?

Ankara Yolu üzerinden Ankara Güdül arası 94,6 km dir. Anadolu Otoyolu/O-4/E89 ve Güdül Yolu üzerinden Ankara Güdül arası 106,6 km dir. Ankara Çevre Yolu/O-20, Anadolu Otoyolu/O-4/E89 ve Güdül Yolu üzerinden Ankara Güdül arası 107,1 km dir.

You might be interested:  Gazi Anadolu Lisesi Istanbul Nerede?(Çözünme)

Sorgun Yaylası Nerede?

Ankara ili, Güdül ilçesine bağlı Sorgun beldesi sınırları içerisinde yer alan Sorgun Tabiat Parkı yaklaşık 54 ha büyüklüğe sahiptir. Tabiat Parkı’nın kuzeyinde ve doğusunda Sorgun Göleti, güneyinde karaçam ormanı, batısında geniş çayır alanları yer almaktadır.

Ankara Güdül de ne yenir?

İlçenin geleneksel yemek ve yiyecekleri arasında Güdül kapaması, Güdül simidi, Güdül leblebisi, yumurta sızdırması, cılbır, ekşili çorba, ayran tiridi, bulgurlu sarma, ekşili dolma, mıhlama, mancar yemeği, keyman, arpa tarhanası, badi güdü, kıyma aşı, sulguç, sübere, mercimek pilavı, ocakaşı, kıymalı tarhana, göceaşı,

Güdül ün kaç köyü var?

Güdül ilçesi sınırları içerisinde 1 kasaba, 26 köy yer almakta dır.

Ankara’da mağara var mıdır?

Mağaralar, Ankara İli, Güdül İlçesi, Kirmir Çayı kenarında İnönü mevkiinde bulunmaktadır. Bu tarihi yerüstü mağaralarının Bizanslılar döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. Dağın içini oymak suretiyle yapılan bu mağaralarda, merdivenlerle kat kat yukarılara çıkılmaktadır.

Ankara ilçeleri nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesini oluşturan bu ilçeler: Akyurt, Altındağ, Ayaş, Balâ, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar, Yenimahalle’ dir.

Camlidere nufusu kaç?

Çamlıdere nüfusu 2020 yılına göre 8.883. Bu nüfus, 4.653 erkek ve 4.230 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %52,38 erkek, %47,62 kadındır.

Nallıhan nufusu kaç?

Nallıhan nüfusu 2020 yılına göre 27.434. Bu nüfus, 13.621 erkek ve 13.813 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,65 erkek, %50,35 kadındır.

Ayaş adı nereden gelir?

– GÜDÜL – İlçe, Anadolu Selçuklu hükümdarlarından I. Mesut’un eniştesi ve Ankara Emiri olan Şehabüldevle Güdül Bey tarafından şimdiki yerinde, tahminen 850 yıl önce kurulmuştur. 1 Eylül 1957 yılına kadar Ayaş ilçesine bağlı bir nahiye olduğunu bilinmektedir. İlçe isminin Güdül Bey tarafından geldiği tahmin ediliyor.

You might be interested:  Ankara Sular Idaresi Nerede?(Çözüm bulundu)

Ankara Güdül rakımı kaç?

Başvuru mektubu, teknik ziyareti ve başvuru dosyası hazırlık sürecinin ardından son olarak Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem tarafından Kasım 2019’da gerçekleşen teknik ziyaret sonrası Güdül ilçesi, 8.900 nüfusuyla Türkiye’deki ilk İç Anadolu Bölgesinde bulunan sakin şehir olma konumuna sahip oldu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *