Muğla 18°C

PARTİ MECLİSİ (Kurultayın Ardından -II-)

28 Temmuz 2020

PARTİ MECLİSİ (Kurultayın Ardından -II-)
İtiraz süreci CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nda belirlenen parti meclisi listesini değiştirir mi?
Bilmiyoruz.
Bildiğimiz kurultayın ikinci gününün rekabetle geçtiği…
Listeye girenler-girmeyenler, anahtar listeyi hedefleyen kulisler ikinci güne damga vuran gelişmelerdi.
Parti Meclisi, Yüksek Disiplin Kurulu ve Bilim Kültür Sanat Platformu adaylıklarına yönelik çarşaf listenin yayınlanmasının ardından genel başkanın anahtar listesi geldi.
Tüm bu süreçte yani hem çarşaf listede hem de Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde gözlerimiz Muğla’yı aradı.
İlk aranan isim ise kuşkusuz Mürsel Alban’dı.
Kurultay öncesi parti meclisine aday adaylığını açıklayan Mürsel Alban, ne çarşaf listede ne de anahtar listede yer almadı.
Alban’ın yayınlanan her iki listede de yer almaması, kuşkusuz bizi kurultay öncesinde yaşanan gelişmelere, ötesinde açıklamalara götürdü.
Bilindiği gibi CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, kurultayda Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu, Parti Meclisi’nde de genel başkanın anahtar listesini destekleyeceklerini açıklamıştı.
Öyle de oldu.
Kurultay öncesi bu köşeden yayınlanan ve mini bir diziye dönüşen yazılarda Alban’ın PM Adaylığına ilişkin il başkanlığına bilgilendirme başvurusu yaptığını, adaylığını resmi yazı ile il başkanına bildirdiğini, bunun yanında Muğla’nın kurultay delegelerine; Osman Gürün, Adem Zeybekoğlu, Ahmet Aras, Mehmet Demir, Nevin Seda Dingil, Efsun Türkmen Erol, Müge Yenisu Girenis, İlgin Göktepe, Alim Karaca, Halil Karahan, Fatma Kötek, Gizem Sayar Özcan, Muhammet Tokat ve Gürsel Uçar’a birer ileti göndererek destek istediğini kaleme almıştık.
“Alban’ın adaylık iletisi delegelerde ne derece etkili oldu?” diye sormuş ve şu tespitte bulunmuştuk: “Kurultaya bir hafta kala İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’ndan gelen açıklamanın satır aralarına bakılacak olursa, kurultayda Muğla’nın parti meclisinde temsil edilmesi ortak hedefe dönüşmüş olsa da (!) Mürsel Alban ortak adaya dönüşmüş değil”…
Yine yazılardan birisinde CHP il başkanının ‘kararı genel başkana bıraktık’ ifadesiyle sürece ilişkin tavrını ortaya koyduğuna dikkat çekmiş, “Muğla’dan bir milletvekilinin genel başkanın anahtar listesine girmesi (!) giren kişinin ve onu destekleyen grupların elinin güçlenmesi anlamına geliyor.
CHP’de genel seçimlerin ardından ikinci yılda, yerel seçimlerin ardından 16’ncı ayda sınırları zorlayarak hortlayan parti içi rekabet, kurultayla daha da netleşecek gibi görünüyor” tespitimizi paylaşmıştık.
Kurultay öncesi sonuncu yazıda ise yazma işinin kurultaydan sonra da devam edeceğini, belki de asıl yazıların kurultayın ardından kaleme alınacağını, Mürsel Alban’ın parti meclisine girmesi ya da tam tersi durumunda yazıların merkezini oluşturacağını dile getirmiştik.
Durum tespiti yapan yazıların ardından hafta sonu gözlerimizi Ankara’ya çevirdik.
Olanı biteni televizyondan izlerken, kulislerden bilgilenmeyi de ihmal etmedik.
CHP’li belediye başkanları ile il başkanlarının ağırlığında geçen kurultay sona erdi.
Aday olması beklenen Mürsel Alban, listelerde yer almadı ve parti meclisine giremedi.
Kesin olmayan sonuçlara göre; Muğla İl Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Gizem Özcan kadın/gençlik kotasından anahtar listede yer aldı ve 51. sırada parti meclisine girdi.
Kurultay sonuçları itibariyle yerel siyasette yeni bir süreç başlattı.
Bu süreç yerel siyasette var olan ayrışmaları daha da derinleştirirken, birlikte hareket eden grupların ilişkilerini ise daha da güçlendirebilir.
Bu ne demek?
Yarın devam edelim.
***
Kopyalanamaz, izinsiz kullanılamaz.
MKG/Nejat Altınsoy Temmuz 2020