Muğla 18°C

ÖNEMLİ / Muğla İl İdare ve Pandemi Kurulu kararları açıklandı


ÖNEMLİ / Muğla İl İdare ve Pandemi Kurulu kararları açıklandı
MUĞLA-Muğla İl İdare Kurulu, ardından da İl Pandemi Kurulu Koordinasyon toplantıları Vali Esengül Civelek  başkanlığında gerçekleştirildi. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs ile ilgili Muğla il genelinde yapılan çalışmalar ve hazırlıkların değerlendirildiği bildirildi.
Açıklamada “Koronavirüs (Covid-19) salgınının önlenmesi amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugün saat 09.00 itibariyle tüm illerimizde olduğu gibi ilimizde de İl İdare Kurulu (Kolluk birimleri ve ilgili yerel yönetimlerin temsilcilerinin katılımıyla) Akabinde İl Pandemi Kurulu toplantısı gerçekleştirilerek, sosyal izolasyon ile sosyal mesafeyi en üst seviyeye taşıyacak her türlü ilave tedbirler alınarak ilimiz bazında karara bağlandı” ifadeleri yer alırken şu başlıklar öne çıktı:
ŞEHİRLERARASI OTOBÜS SEFERLERİ DURDURULDU
İlimizde yürütülen çalışmalara ilave olarak şu tedbirlerin alınması kararlaştırıldı: ‘İçişleri Bakanlığınca Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzeni korumak için şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri durdurulmuştur. (Söz konusu kısıtlama sadece şehirlerarası toplu yolcu taşımacılığı yapan otobüs seferlerini kapsamaktadır.) Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik/Kaymakamlık izni ile gerçekleştirilebilecektir.
SEYAHAT İZİN BELGESİ
İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, vali/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktalarının oluşturulacak, yolcular sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra seyahat edebilecekler. Süreç boyunca ilimizde otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri de yasaklanmıştır.
İL GİRİŞLERİNDE KONTROL
İlimize gelecekleri bildirilen yolcuların il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecek olup, karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir.
SADECE OTOBÜS TERMİNALLERİNDE DURULACAK
Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergâhlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir. Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlanacaktır. İzinsiz yolculukların önlenmesi amacıyla da Valiliğimizce yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler alındı.
SEYAHAT YAPAN ÖZEL ARAÇ SAHİPLERİ KONTROL EDİLECEK
Diğer yandan Koronavirüs (COVİD -19 ) Salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla İller arasında her türlü ( şahsi/ özel ) ulaşım vasıtasıyla seyahat eden kişiler için şehir girişlerinde ve havaalanlarında oluşturulan noktalarda mutlaka sağlık kontrolü yapılacak olup, karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayan vatandaşların ise 14 gün süreyle evlerinde gözlem altında kalmaları ısrarla tembih edilecektir.
GÖZETİM ALTINDAKİ VATANDAŞLARA SIKI TAKİP
Evlerinde 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken kişilerin kimlik, adres ve iletişim bilgileri başta sağlık birimleri olmak üzere köy/mahalle muhtarları ile paylaşılarak konunun Valiliğimiz koordinasyonunda kolluk birimlerimiz tarafından takip edilmesi sağlanacaktır. İlimize özel araçları ile giriş yapan kişilerle ilgili Yatağan-Bafa-Seki-Denizli yol kontrol noktalarında kolluk birimleri ve sağlık görevlilerince yapılan kontrollerin 24 saat esasına göre devamı sağlanacaktır.
SAHİL BANTLARI, PİKNİK YASAK
Turizm Bölgesi olan ilimizde sahil bantları, mesire, piknik, alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetler nedeni ile çok yakın mesafede bir arada bulunabilecekleri, bu durumun hem kendi sağlıkları hem de başta virüsle mücadelede en temel önlem olan vatandaşların evde kalma duygusunu zaafa uğratarak toplum sağlığı açısından risk oluşturabileceğinden hareketle hafta içi/hafta sonu vatandaşların sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb. faaliyette bulunmaları geçici süreliğine yasaklanmıştır.
KOLLUK GÜÇLERİNDEN İKAZ VE ANONS
İlimiz belediye merkezi sistemleri, camiler ve kolluk birimlerinin kullandığı araçlardan, sürekli olarak vatandaşlarımızın gerekli olmadığı sürece dışarı çıkmamaları ve evde kalmaları için sürekli ikaz/anons yapılacak. Kolluk görevlileri tarafından da cadde ve sokaklarda zorunlu olmadıkça sosyal hareketlilik içinde olan vatandaşların evlerinde kalmaları konusunda uyarılarda bulunulacak.
BÜYÜKŞENİDREN SAĞLIK PERSONELİNE ÜCRETSİZ SERVİS
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığınca hastane çalışanlarına ilişkin ücretsiz özel servis uygulaması çalışmalarına devam edilecek. Kurumlarda çalışan personeller için, kişisel korunma ekipmanı olarak maske ihtiyacı nedeniyle, MUÇEV ve Milli Eğitim Müdürlüğü vasıtasıyla temin edilmesi sağlanacaktır.
65 YAŞ ÜSTÜNE BİLGİLENDİRME
İlimiz genelinde 65 yaş ve üzeri kişiler ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız ve engelli kişilerin kontaminasyonu önlemek amacıyla sağlık kuruluşlarına gelmemesi için, Bakanlık genelgeleri doğrultusunda raporlu ilaçlarını, sağlık kuruluşuna başvurmadan alabilecekleri konusunda ilgili kurumlarca gerekli bilgilendirme yapılacaktır.
65 YAŞ ÜSTÜ ARAÇ SAHİPLERİNİN MUAYENELERİ 45 GÜN ERTELENECEK
Evlerinden çıkmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan motorlu taşıt sahibi vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağının başladığı 22.03.2020 tarihinden sonra muayene zamanı gelen araçları için yasaklamanın kaldırılmasından 45 gün sonrasına kadar, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34 üncü maddesi kapsamında araç muayenelerinin ertelenmesine ve anılan mevzuat hükümlerine göre herhangi bir cezai işlem uygulanmamasına; ayrıca trafik zabıtası tarafından alınan kararların herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermeyecek şekilde uygulanması için gerekli tedbirler alınacaktır.
TARIMSAL ÜRETİM KISITLANMAYACAK, ARICILARA SEYAHAT BELGESİ
İlimizde çiftçilerin üretim alanlarına erşimini kısıtlamayacak ve hasat edilen ürünler ile tarımsal girdilerin pazara ulaşımını engellemeyecek şekilde tarımsal üretimin aksatılmadan yürütülmesi doğrultusunda ilimizin ülkemiz bal üretiminde özellikle çam balı üretiminin %78-80 inini karşılaması, arı ürünleri ve çeşitliliğinde yüksek potansiyele sahip olması nedeniyle ikametten ayrılma kısıtlama/yasaklama kararı uygulanan arıcıların mağdur olmaması ve arıların rutin bakımlarının yapılabilmesi nedeniyle 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan arıcılarımızın ailelerinde arıcılık faaliyetlerini gerçekleştirecek birinci derece yakınları ve kovanlarla ilgilenecek kişilerin bulunmaması halinde İlçe Tarım Müdürlüklerinin uygun görüşü ile Kaymakamlar tarafından haftada 2 (iki) gün olmak üzere seyahat belgesi düzenlenecektir. Vatandaşlar tarafından söz konusu belgelerin amacı dışında kullanılması halinde seyahat belgeleri iptal edilecektir. Belgelerin düzenlenmesinde ÇKS’ye kayıtlı olması ve arıcı tarafından lokasyonun bildirilmesi gibi şartlar aranacaktır.
TEMAS AZALTILACAK
Koronavirüsün (Covid-19)  en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artmasıdır. Bu nedenle salgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yollarından olan sosyal hareketlilik ile insanlar arası temasın azaltılması ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla söz konusu tedbirler alınmıştır.