Muğla 28°C

Muğla’da 120 Öğrenci Kapasiteli Spor Lisesi Eğitim Öğretime Açıldı


Muğla’da 120 Öğrenci Kapasiteli Spor Lisesi Eğitim Öğretime Açıldı
MUĞLA-Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Menteşe İlçesi’nde Spor Lisesi kuruldu. Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 4 sınıf, 120 kadroluk bir konteyjan ile açılan liseye başvurular 29 Haziran’da sona erecek. 1 Temmuz ile 10 Temmuz arasında ise yetenek sınavı yapılacak. Okula bugün itibariyle 227 başvuru yapıldığı, 1000’e yakın başvuru yapılmasının beklendiği açıklandı.
Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Muğlaspor Kulüp Başkanı Erol Kapiz ve birçok spor branşının il temsilcisinin de yer aldığı basın toplantısında Spor Lisesi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Töre; “Geçen sene Muğla’da 48 Bin 200 öğrencimize 160 soruluk bir test uyguladık ve çocuklarımızın 5 güçlü alanda yetenek bilgi haritasını oluşturduk. Bu verilerden yola çıkarak spor lisesi kurmamız gerektiğini tespit ettik. Bu bilimsel veri üzerine şuan yeni bir bina yapmak ile zaman kaybedeceğimizi düşünerek Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin bir kısmını spor lisesi olarak açmanın doğru olacağını düşündük. Bu okulumuzun bünyesinde bağımsız bir spor lisesini açtık. Bu sene 4 sınıf, 120 kadroluk bir konteyjan belirledik” dedi. Töre, “Spor Lisesi konusunda Muğlaspor ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ile ortak çalışmalar yapacağız. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün bütün tesislerinden, Muğlaspor’un eğitim katkılarından yararlanarak, Muğla’ya ve Türkiye’ye başarılı sporcular yetiştirmek istiyoruz” diye konuştu.
BAŞVURULAR 29 HAZİRAN’DA SONA ERECEK
İl Müdürü Pervin Töre spor lisesine yetenek sınavı ile girileceğini açıkladı. Töre, “Belirleyeceğimiz komisyon tarafından müracaat yapacak öğrenciler arasından 120 öğrenci okula alınacak. Tüm branşlar olacak. Başvurular 29 Haziran’da sona erecek. 1 Temmuz ile 10 Temmuz arasında ise yetenek sınavı yapılacak. Bugün itibariyle 227 başvuru var. 1000’e yakın başvuru bekliyoruz” diye ifade etti.
EROL KAPİZ: “MUĞLA İÇİN TARİHİ BİR ADIM”
Muğlaspor Kulüp Başkanı Erol Kapiz ise, “Gerçekten bizim için tarihi bir anı yaşıyoruz. Yıllardır altyapıya önem vermemiz gerektiğini söylüyoruz. Yetenekli çocuklarımızın burada olmasını çok istiyorduk. Yetenekli çocuklarımız diğer illere spor okullarına gidiyorlar. O çocukları Muğla’da tutamıyorduk. Pervin müdürümüzün bu adımı gerçekten Muğlaspor için çok önemli bir gelişme. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.
OKULUN MÜDÜR YARDIMCISI AYNI ZAMANDA BASKETBOL İL TEMSİLCİSİ
Spor Lisesi Müdür Yardımcısı, aynı zamanda Muğla Basketbol İl Temsilcisi Ümit Çolakoğlu ise, “Muğla’da yıllardır beklediğimiz bir liseydi. Çünkü ilimizde lise seviyesine gelmiş başarılı sporcular hep il dışındaki diğer spor okullarına gitmekteydi. Bu lise açıldıktan Muğla’nın yetenekli sporcuları Muğla’da kalacak. Aynı zamanda Spor Bilimleri Fakültesi’nde akademisyen olarak Muğla’ya hizmet verecek öğrenciler de yetiştirmek istiyoruz” diye konuştu.