Muğla 31°C

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak; “Arı olmazsa meyve de olmaz”

21 Mayıs 2020

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak; “Arı olmazsa meyve de olmaz”
MUĞLA-Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Dünya Arıcılık Günü’nde Fethiye İncirköy Damızlık Ana Arı Islah Merkezini ziyaret etti. Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin’le bir araya gelen Saylak, Fethiye’den tüm arıcıların Dünya Arı Günü’nü kutladı.
Islah merkezindeki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Barış Saylak, “Türkiye 8.1 milyon koloni varlığı ile Çin’den sonra en fazla koloniye sahip ülke. 250 bin arıcı ülkemizin her noktasında Arı ve Arı ürünleri üretmek için çalışıyor. Çoğumuzun gitmeye imtina ettiği yerlerde Arıcı barakasında veya çadırda yaşayarak bizlere ürün sağlıyor. Bu vesile ile hepsinin Dünya Arıcılar Günü’nü kutluyorum” dedi.
Muğla’nın coğrafi konumundan kaynaklanan imkânlara dikkat çeken Saylak açıklamasına şöyle devam etti: “Rabbim Muğla’ ya o kadar güzel imkânlar sunmuş ki, bunların başında endemik bir ürün olan çam balı geliyor. Muğla Anadolu’nun güney batı köşesinde olması nedeniyle çok uzun bir kıyı şeridine sahip ve gün boyu denizden kızılçam ormanlarına esen meltem rüzgârı bize çam balını bahşediyor. Muğla ili olarak arıcılıkta lider iliz. Ülkede üretilen balın yaklaşık 3’de biri ilimizde yetişiyor. Her yıl Eylül-Ekim ayında ülke koloni varlığının yarısı ilimize geliyor ve bizimle beraber 30-35 bin ton bal üretiyor. Değerli üreticilerimiz; domateste bizim, portakal da, badem de, kiraz da, bal da, Arı da. Arılar tüm bitkisel ve hayvansal üretime çok önemli katkılar sağlıyorlar. Bu coğrafyada birlikte üretim yapıyorsunuz karşılıklı empati ve anlayış ile yapılacak olan ilaçlamaları arılara zarar vermeden, arıların uçmadığı saatlerde yapalım. Arı olmazsa meyvede olmaz.”