Muğla 18°C

MİTSO ile Bafa Doğal Yaşam Kooperatifi arasında proje işbirliği

17 Kasım 2020

MİTSO ile Bafa Doğal Yaşam Kooperatifi arasında proje işbirliği
MUĞLA-MİTSO ile Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi; Milas zeytinyağının üretim altyapısını güçlendirmek, Türkiye’nin dünyadaki organik zeytinyağı üretimindeki payını artırmak amacıyla GEKA’dan hibe desteği sağlamak için proje işbirliği yapıyor. Protokole, MİTSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Hasan Tiryakioğlu, kooperatif adına Nadi Güler imza attı.
Protokolle Milas’ın coğrafi işaretli ürünü olan ve yöredeki memecik türü zeytinlerden elde edilen Milas Zeytinyağının üretim altyapısının güçlendirilmesi, üretimindeki katma değerin arttırılması, Türkiye’nin dünyadaki organik zeytinyağı üretimindeki payının arttırılması amaçlanıyor.
Güney Ege Kalkınma Ajansından (GEKA) hibe desteği almak için işbirliği yapılan proje kapsamında kontinü sistem yağ ekstraksiyon hattı, zeytinyağı stok tankı, azot sistemi ve şişe dolum makinesi satın alınması, organik zeytinyağı üretim alanı ilan edilen Bafa Gölü Kapıkırı bölgesindeki yüksek polifenol değerlerine sahip organik Milas zeytinyağının üretilmesi ve pazarlanması hedefleniyor. Protokolün imza töreninde konuşan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ta yaygın olan memecik türü zeytinlerden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen Milas zeytinyağına Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili yaptırdıklarını, yakında da Avrupa Birliğinden coğrafi işaret alınacağını belirterek “Amacımız, Milas’ta, Milas zeytinyağının coğrafi işaret standartları kapsamında üretilmesini sağlamak. Bu konuda kooperatif ile bir GEKA projesi işbirliği yapıyoruz. Ne kadar çok zeytinyağını coğrafi işaret kalitesinde üretilmesini sağlarsak üreticimiz de o oranda kazançlı çıkacaktır. Zeytinyağını pazara daha kolay sürebilecek, daha iyi gelir elde edebilecektir. GEKA’nın projemizi onaylamasını umuyoruz” diye konuştu.
Kooperatif Başkanı Nadi Güler de GEKA projesinde MİTSO ile yaptıkları işbirliğinin yöredeki organik zeytinyağı üretimine katkı sağlayacağını belirterek “GEKA projemizi onaylarsa Milas yöresinde organik ve coğrafi işaretli zeytinyağı üretimi artacaktır. Bu işi kooperatif olarak başarabilirsek diğer üretici kooperatiflerine de örnek oluşturabiliriz. Bu şekilde, yeni nesil bir kooperatifçilik anlayışını ve uygulamasını yaygınlaştırabiliriz” dedi.