Muğla 15°C

Mimarlar Odası il genelinde imar ve yapılaşmaya yönelik açılan davaları ve süreci basınla paylaştı


Mimarlar Odası il genelinde imar ve yapılaşmaya yönelik açılan davaları ve süreci basınla paylaştı
Mabolla Kent/Güncel-TMMOB Muğla Mimarlar Odası, il genelinde oda tarafından yürütülen hukuki sürece yönelik açıklamalarda bulundu. Muğla merkez basınla bir araya gelen Mimarlar Odası yönetimi adına bilgi paylaşımını Mimarlar Odası Avukatı Didem Alaca yaptı. Okluk Koyu, Karabağlar Yaylası, Kelebekler Vadisi, Menteşe 2’nci etap TOKİ konutları, Gökova Körfezi ve Menteşe Eski Garaj Alanı ile ilgili dava süreçleri hakkında basına bilgi veren Alaca’nın açıklamasında şu başlıklar öne çıktı:
KELEBEKLER VADİSİ’NDE YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ
“Davamız çok. Kamu yararının bittiği yerlerde takiplerimiz devam ediyor. Bizim kıyılarda en büyük sorunumuz, itirazımız, o bölgelerin kampa, bungalov tarzı yapılaşmaya açılması. Kelebekler Vadisi’nde de itirazımız buydu. O yanlıştan şuan için dönüldü.
OKLUK İLE İLGİLİ DAVALAR ANINDA REDDEDİLİYOR
“Mimarlar Odası bir meslek örgütü fakat bize göre asıl önemli olan kamusal alandaki çevrenin, mirasın ve değerlerin korunmasını amaç edinmiş bir oda olması. Muğla ranta, talana çok açık bir konuma sahip. En büyük mücadele aracımız ise hukuk. Davalarımızın tamamı çok önemli davalar. Gökova Körfezi’nde Okluk Koyu var. Cumhurbaşkanlığı bir yapı inşa etmeye çalışıyor. Buraya 4 katlı bir saray oturtulmaya çalışılıyor. Açtığımız davalar bir takım saçma nedenlerle hemen iptal ediliyor. Okluk bölgesine artık giremiyoruz. Karacasöğüt, Ovacık’ta yaşayan köylülerde bir korku başladı. Köylerin boşaltıldığına yönelik duyumlar alıyoruz. Okluk için yeni bir mücadeleye ihtiyaç var. Ayrıca Karacasöğüt Limanı’nın kaldırılabileceği söyleniyor.
GÖKOVA KÖRFEZİ SİT DEĞİŞİKLİĞİ ANINDA ONAYLANDI
Gökova Körfesi’nde SİT’in statüsü değiştirildi. Buna dava açtık, hemen reddedildi. Yapılan statü değişikliği onaylandı. Jet hızıyla ret aldık. Bu kadar önemli bir yerin SİT değişikliği davası hemen bitti. Datça Bozburun’da yine dava açtık. Rapor alındı fakat rapor bizim aleyhimize geldi. Şuan temyizde.
KARABAĞLAR YAYLASI’NDA MUĞLA BÜYÜK BİR TEPKİ ORTAYA KOYDU
Devlet aleyhine karar alınması neredeyse imkânsız. Mahkemeler bu konuda her şeyi yapıyor. Üst derece mahkemelerde bu süreçleri anlatacağız. Muğla’da ortak bir kamuoyu baskısı oluşturmak lazım. Bunlar sadece Muğla’nın değil, aslında Türkiye için çok önemli davalar. Kültür mirasımıza sahip çıkmamız için desteğe ihtiyacımız var. Karabağlar Doğal Sit alanında yapılan arama işlemine karşı suç duyurusunda bulunduk. Devlet kurumu olduğu için dava açılacağını çok düşünmüyoruz. Bakanlık izin vermeyebilir. Allah’tan SİT alanında arama yapıldı da fark ederek tepkimizi tüm Muğla olarak ortaya koyduk. Koruma Kurulu tarafından ‘uyarı’ kararı verildi. Bu güzel bir gelişme. Karabağlar konusunda bizim dışımızda herhangi bir hukuki başvuru yapan kurum olmadı. Belediyelerden bu süreçte birçok bilgi aldık, davalar konusunda da onlardan destek bekliyoruz.
TOKİ BİZİMLE ADETA SAKLAMBAÇ OYNADI
TOKİ binaların inşaat ruhsatını almadan inşaata başladı. Bizim suç duyurumuz hemen reddedildi. Vatandaş olarak bunu yapsanız başınıza gelmedik kalmaz. Ardından kent kültürü ve yapılaşmasına aykırı bir yapılaşma gerçekleştirildi. Arazinin yapısı göz önünde bulundurulmadan kat yükseltildi. 6 kat imar planına 8 kat uygulandı. İmar planlarına itiraz ederek dava açtık. Çünkü plan hatalı, uygulamaya izinsizdi. Bu uygulamaların hatalı olduğunu bilen TOKİ,  bir kaç değişiklik ile yeni bir plan sundu. Bir önceki dava yeni planla düştü. TOKİ bizle adeta saklambaç oynadı. Son bilirkişi raporu aleyhimize geldi. ‘Değerlendirilecektir’ diye düşünüyoruz. Bu süreçte halktan bazı tepkiler aldık. Şunu belirmeliyiz ki Mimarlar Odası olarak TOKİ’ye karşı değiliz, barınmaya karşı bir tepkimiz yok.
ESKİ GARAJ ALANI İLE İLGİLİ ÜÇ DAVAYI KAZANDIK
Menteşe’deki eski garaj alanı ile ilgili 4 adet davamız var. İhalenin iptali davası, belediye meclisi ihale kararını aldığı 104 sayılı kararın iptali davası, 2004 yılındaki imar planı iptali davası, konut yapılabilir kararının iptali davası. Biri hariç üç davayı da kazandık. Bugün eski garaj alanında 5 katlı konut yapılması önlendi. Geldiğimiz noktada kent meydanı ve otopark yapılması uzlaşının sağlandığını gösteriyor”.
Mimarlar Odası yönetimi, sadece Muğla için değil ülkenin genelini ilgilendiren davalara yönelik kamuoyu algısının artması için yerel basından destek istedi. Buluşma toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Mimarlar Odası Merkez Basın buluşmasına;  Oda Başkanı Öncü Başoğlu Avşar, yönetim kurulu üyeleri Görkem Acar, Özlem Çömez, Mehmet Yenisu, Oğuz Can, Beste Yenisu, Yeliz Durmaz katıldı.