Muğla 22°C

Kültür Turizmine Yönelik 65 Seyahat Acentası Temsilcisi Muğla’da


Kültür Turizmine Yönelik 65 Seyahat Acentası Temsilcisi Muğla’da
MUĞLA-Muğla’da iç turizmi hareketlendirmek için Muğla Tanıtım Platformu, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ile TÜRSAB Menteşe Temsilciliği il genelinde kültürel zenginliklerin tanıtımı için atağa geçti. 23-25 Haziran tarihleri arasında İzmir, Aydın ve Denizli’den gelen 65 seyahat acentası temsilcisi için Muğla tanıtım gezisi düzenlendi. 65 seyahat acentası temsilcisi için düzenlenen Muğla Tanıtım Gezisinde pandemi dönemi içerisinde yerli turist trendinin yerli turizme dönmesi ile yerli turistlerin ‘Deniz, Kum ve Güneş’ üçlemesine dayalı turizminin yanı sıra alternatif turizm destinasyonlarına yönlendirilmesi ve kültür turizminin canlandırılması hedefleniyor. Tanıtım günlerinin ilk ayağında Stratonikeia, Lagina, Belen Kahvesi, Damla Deresi, Yeşilyurt, Kerimoğlu Evi, İpekböcekçiliği üretimi ve Lavanta bahçelerine ziyaret gerçekleştirildi.
Muğla Tanıtım Gezisine ilişkin açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, pandemi sürecinin turizmi etkilediğini belirterek şunları söyledi. “2020 turizm sezonunuzdan herkes çok umutluydu. Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan korona virüs salgınının olumsuz etkilediği sektörlerden biri de ne yazık ki turizm. Tüm planlarını yerli ve yabancı turiste göre yapan sektörün önündeki ilk seçenek yerli turist. Muğla’mızın birbirinden değerli ilçelerine yerli turistler gelmeye başladı. Beklentiler, talepler salgın nedeni ile değişti. Güven temelli turizmle bu sektörden geçimini sağlayan işletmelerimize yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız. 2020 turizm sezonu için İstanbul ve İzmir’de düzenlenen fuarlarda Muğla turizmi için sektör temsilcileri ile bir araya gelmiştik. Beklenmedik koronavirüs salgını ve pandemi süreci Muğla turizmini ciddi anlamda etkiledi. İç turizmin hareketlenmesi için B planımızı devreye soktuk. 65 seyahat acenta temsilcisini Muğla’da ağırlıyoruz. Deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra alternatif turizm destinasyonlarına yönlendirilmesi ve kültür turizminin canlandırılması hedefliyoruz.”
Tanıtım gezisinin ikinci gününde acente temsilcileri merkez yerleşke Menteşe’de düzenlenen tura katılacak. Bu kapsamda kentsel sit alanı içerisinde yer alan tarihi Muğla evleri, Sekibaşı Hamamı, Saburhane, Zahire Pazarı, Arasta ve Şadırvan meydanı gibi tarihi alanlar ziyaret edilecek.