Muğla 31°C

‘DONDURMAM GAYMAK’ TADINDA YAZMAK

17 Nisan 2020

‘DONDURMAM GAYMAK’ TADINDA YAZMAK  
Salgın nedeniyle kaleme aldığımız ‘Evde Kalma’ hikâyeleri bir kapıyı aralamış görünüyor.
Yerel şiveyle yapılan anlatımın morale ve motivasyona ihtiyaç duyulan şu zor günlerde yüzlerimizde tebessüm yaratması önemli.
Bu tür motivasyon sağlayan yazıları ‘korona günlerinde edebiyat’ olarak görmesek de, böyle bir niyetimiz olmasa da bazı kültür ve sanat insanlarının yazılarımızı bu kategoride değerlendirmesi bizim açımızdan sevindirici, ötesinde yüreklendirici.
Gelen iletiler içinden birisini özellikle paylaşmak isteriz.
Fotoğraf sanatının usta ismi, yazar Nevzat Çakır ağabeyimize ait ileti şöyle:  
“Nejat tek kelimeyle muhteşem. Böylesine güçlü bir öyküyü uzun zamandır okumamıştım. Okuduklarım da yöresel taklitlerden öteye geçmiyordu. Usta işi, akıcı ve özgüveni tavan yapmış bir öyküyü gerçekten uzun zamandır ilk kez okuyorum. Gazetedeki günlük yazılarında sözcükleri kullanmadaki ustalığının farkındaydım ama böylesini sınır tanımayan, akıp giden ve çok sağlam bir kurgu üzerine oturmuş bir öykünü ilk kez okuyorum. Mutlaka yazmalısın. Yaz da ne yazarsan yaz değil, ya öykü ya da, roman yaz. Çok iyi yazacağından da eminim. Ben üçlemeyi bitirdikten sonra uzun bir süre fotoğraftan başka bir şeyle uğraşmayacağım diyordum. Şu anda dördüncü romana başladım. Sen filmlerde oynamış adamsın. Oyunculuğun var. Sözcükleri kullanmasını da biliyorsun. Bu öyküyü ve (mutlaka başkaları da vardır) diğerlerini internette yayınlayabilirsin. Eğer bu farklı günlerde bir farklılık yaratamazsak suç gene bizim. Tekrar kutlar, tadı damağımda kalan bu öykülerin devamını dört gözle bekliyorum”…
Yerel bir zeminde, yerel bir hikâyeye, sanatçı hassasiyetinin yanında entelektüel bakış açısı getiren Nevzat Çakır ağabeyime huzurunuzda teşekkür etmek isterim.
Onun da ifade ettiği gibi bu sıkıntılı süreçte yazdıklarımızla yaşama tutunma konusunda bir farklılık yaratabiliyorsak ne mutlu bize.
Yerel basamaklardan çıkarak bir şeyler yapma fikri ile yola çıkan ve yeni kuşak yazarlara kılavuzluk yapan Nevzat Çakır, fotoğraf sanatına bıraktığı eserlerin yanında bilindiği gibi yazın sanatına da üç eser bıraktı.
Muğla’yı (Karya) sadece doğup büyüdüğü topraklar olarak görmediğini, aynı zamanda romanları için yarattığı bir düşler ülkesi olarak gördüğünü ifade eden Nevzat Çakır imzalı üç kitap, okunmayı bekliyor.
“Sabır Çıkmazı, Üç Kar Tanrıçası ve Kadın Azmağı”.
Bu üç romanın “Evde Kal” günlerinde okunacaklar listesine yazılmasında fayda var.
Özellikle ruhunu doyurmak isteyen herkese tavsiye edelim ve yeri gelmişken bir bilgiyi de paylaşalım.
Nevzat Çakır’ın son yazdığı ‘Kadın Azmağı’ romanının tanıtım ve imza gününü Akyaka’da Kadın Azmağı’nda yapmak fikri ne yazık ki salgın nedeniyle ertelendi.
Sağlıklı günlere dönüldüğünde umarız bu etkinliği birlikte yapar, keyfini birlikte yaşarız.
Toparlayalım.
Kültür ve sanata katma değer üreten bir ilin yaşayanı ve yazarı olarak, en büyük zenginliğimiz olan dilimizin sahip olduğu sevecenlik ve günlük yaşamımızın tam göbeğinde yer alan mizah anlayışı ile “Dondurmam Gaymak” tadında yazılara devam etmek niyetinde olduğumuzu belirtelim ve bir duyuru ile bitirelim.
Muğlalı Karikatürist Mehmet Selçuk, Cumhuriyet Gazetesi’nin Ciddiyet sayfasının ardından şimdi de Denizli Gazetesi’nde “Korona Karikatürleri” çizerek farkındalık yaratıyor.
Sanat yaşamının en verimli, en özgün dönemini yaşayan ve karikatürlerini sosyal medyada da paylaşan Mehmet Selçuk’u takip etmekte fayda var.
***
Kopyalanamaz, izinsiz kullanılamaz.
MKG/Nejat Altınsoy Nisan 2020