Muğla 32°C

CHP Muğla İl Kadın ve Gençlik Kolları Pınar Gültekin cinayetini protesto etti

23 Temmuz 2020

CHP Muğla İl Kadın ve Gençlik Kolları Pınar Gültekin cinayetini protesto etti
MUĞLA-CHP Muğla İl ve 13 ilçe kadın kolları ile tüm gençlik kollarının katılımıyla Pınar Gültekin cinayetine ilişkin ortak basın açıklaması yapıldı. İl Kadın Kolları Başkanı Aysun Demirel Korkut’un okuduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Kadın cinayetlerinin hız kesmediği son günlerde, 5 gündür kayıp olan ve hiçbir şekilde haber alınamayan Pınar Gültekin’in maalesef Salı sabahı cansız bedenine ulaşıldığı haberiyle uyandık. İçimizi en acıtanı da canice yakılmaya çalışılıp ve bir varile tıkılarak üzerine beton dökülmüş olması. Bir insan vicdandan, merhametten, insanlıktan yoksun hale nasıl dönüşür akıl almıyor. Hele bir de bunu sevgi adına yaptığını söylemesi isyanımızı daha da arttırıyor. Biz bu cinayetin üzüntüsünü yaşarken bir de bu vahşi cinayeti meşrulaştıran suçu ve suçluyu öven paylaşımları görmek canımızı çok daha fazla yaktı. Suçlular kadar suçu övenlerde hatalıdır. Gerekçe ne olursa olsun bir insanın, bir kadının, bir canlının yaşamdan koparılmasının, katledilmesinin nedeni olamaz.
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ CAHİL VE İLKEL ERKEKLERİN İKTİDARINA DOKUNUYOR
Artık neredeyse her gün yeni bir kayıp yeni bir cinayet haberiyle uyanıyoruz.Ülkemiz kadına yönelik şiddetin, hayatı kadınlar için kâbusa çevirdiği bir ülke haline gelmiştir. Şiddetle mücadele için atılan önemli bir adım ise şimdi geri alınmak istenmektedir. İktidar, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılırsa 6284 sayılı Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Ailenin Korunması Yasası’nın da temel dayanağının çökertileceğini hesaplıyor. Amaç belli, toplumu siyasal islamcı ideoloji doğrultusunda hızla gericileştirirken kadını tek başına var olabilen güçlü özne imajından çıkarmak. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmak, şiddet uygulayan erkeklere teşvik, tüm kadınlara tehdittir. Belli ki bazı erkekler, kocalar, eski kocalar, babalar, sevgililer, nişanlılar, sapıklar, cinsiyetçi cahiller, kişilik bozukluğu olanlar, özgüveni gelişmemiş korkaklar, şehir magandaları kadına rahatça şiddet uygulamak istiyor. Kadın öldürüp kolayca hapisten kurtulmayı amaçlıyor. Namus bahanesini kullanarak şiddeti meşrulaştırmaya çalışıyor. Engelli bıraktıkları kadınların susmasını bekliyor. Kadınları kendilerine köle edip aşağılamak, bunu reddedenleri de yok etmek istiyor. İstanbul Sözleşmesi, cahil ve ilkel erkeklerin iktidarına dokunuyor. Hazmedilememesi de bu yüzden. Herkes bilsin ki yüzyıllardır baskı altında tutulmaya, sindirilmeye çalışılan kadınlar artık susmayacak. Karanlığa geçit vermeyecek. Her gün bir kadın daha ölmesin diye gerici erkek egemen düzen ile mücadele sonuna kadar sürecek. Sokaklar bizim, direniş bizim. Yaşasın Kadınlar, yaşasın mücadelemiz.”