Muğla 22°C

CHP ADAYLARI VE KAZANMA GELENEĞİ


CHP ADAYLARI VE KAZANMA GELENEĞİ
31 Mart yerel seçimlerde yarışacak 628 adayını gruplar halinde açıklayan CHP, dün Parti Meclisi’nde 70 adayını daha belirledi.
Ortaca Belediye Başkan Adayı Mehmet Sertkaya,
Köyceğiz Belediye Başkan Adayı Hüseyin Erol,
Yatağan Belediye Başkan Adayı Halil Arslan oldu.
Ortaca’da mevcut başkan Hasan Karaçelik ve Yatağan’da Hasan Haşmet Işık yeniden aday gösterilmedi.
Bu iki ismin yeniden aday gösterilmemesi (!)
Mehmet Sertkaya’nın, Hüseyin Erol’un ve Halil Arslan’ın aday gösterilmesi bizim açımızdan sürpriz olmadı.
Seçimlere yönelik kaleme alınan yazılarda, aday belirleme sürecinde üç aşağı beş yukarı bu isimlerin aday gösterileceğine vurgu yapmıştık.
Özellikle Sertkaya ve Erol’un daha aday adaylığı sürecinde yönetmeye talip oldukları ilçelere yönelik hazırladıkları seçim bildirgelerini yakından takip etmiştik.
Mehmet Sertkaya’nın “Ortaca zengin kaynakların fakir bekçiliğini yapmayacak” sözünü,
Hüseyin Erol’un CHP’nin kazanma geleneğine yönelik “Köyceğiz’i yeniden kazanacağız” tespitini, ötesinde her iki adayın kentin ekonomisine, yaşam konforuna ilişkin tarım ve turizm konusundaki projelerini yakından takip etmiştik.
Her iki isimde genel merkeze neden aday olduklarını bir rapor halinde sunmuş, bununla yetinmemiş seçim bildirgelerini de genel merkeze iletmişlerdi.
Yaptıkları çalışmalarla, eylem ve söylemleriyle seçime hazır olduklarını ortaya koyan Sertkaya ve Erol, beklentilerimizi boşa çıkarmadı.
Sertkaya’nın ve Erol’un aday gösterilmesinde elbette siyasetin etkisi ve tercihi oldu.
Bunu tartışacak ya da tartışmaya açacak değiliz.
Bize göre aday olmalarına giden yolu, her iki adayın yaptığı çalışmalar ötesinde de seçim bölgelerinde yapılan anketler, vatandaşın yerel yönetimlere yönelik memnuniyet oranı da etkili oldu.
Yani Sertkaya ve Erol durup dururken ya da sadece siyasete dayalı ilişkilerden kaynaklanan bir tercihle aday gösterilmedi.
Yakından biliyoruz ki her ikisi de Ankara’ya sepeti dolu gitti.
Tüm bunların ötesinde CHP yüksek siyasetinin ve Muğla merkez siyasetinin yerel seçimlere yönelik kazanma geleneğini sürdürmek gibi bir yüksek hedefi var.
Herkes hazırlıklı olsun…
CHP yüksek siyaseti ve merkez siyaseti 31 Mart yerel seçimlerine yönelik aday belirleme tercihini sadece siyasi ilişki ve tercihlerle değil, il genelinde kazanma geleneğinin devam etmesi üzerine kurgulayacak.
Halil Arslan’ın Yatağan Belediye Başkanı Adayı olarak belirlenmesi bu düşüncenin en seçkin örneklemesidir.
Marmaris belediye başkan adayının da bu çerçevede belirlenme ihtimali yüksektir.
Bodrum ve Fethiye’de ne olacağı? ittifak kapsamına göre belirlenecektir.
Büyük ve yüksek ihtimal CHP yerel seçimlere yönelik propaganda sürecini büyükşehir öncülüğünde toplu olarak götürecektir.
***
Bu köşede yer alan içeriklerin sosyal medya üzerindeki paylaşımlarına yapılan yorumlarla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluk, yorum yapan kişilere aittir.