Muğla 14°C

Başkan Gürün; “Su konusunda Türkiye’nin entegre sisteme geçmesi gerekiyor”


Başkan Gürün; “Su konusunda Türkiye’nin entegre sisteme geçmesi gerekiyor”
Mabolla Kent/Güncel- Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, MSKÜ Coğrafi Bilgi Sistemleri, Uzaktan Algılama, Uygulama ve Araştırma Merkezi (CBS&UZAL) tarafından düzenlenen ‘10’uncu Ulusal Hidroloji’ kongresinde yaptığı konuşmada “Petrolün yerini su savaşları alabilir” dedi.
1979 yılında başlayan Hidroloji kongrelerinin bugüne kadar biraz da zorlanarak 10’uncusuna gelindiğini belirten Gürün, “Şu anda 2 yılda bir yapılıyor ama önümüzdeki süreçte her yıl yapma gereği duyabiliriz. Dünya nüfusunun bu kadar hızlı arttığı, şehirleşmenin getirdiği birtakım sorunlarla suya ne kadar ihtiyaç duyduğumuzun hepimiz farkındayız. Dünya önümüzdeki 10 yıllarda su ile ilgili yaşanacak olan bir takım olaylarla karşı karşıya gelebilir. Şu anda petrol için yaşanmakta olan olaylar su adına yaşanabilir. Su, muhakkak suretle çok iyi değerlendirilmeli” diye konuştu.
SU ENTEGRE SİSTEM ÖNERİSİ
Türkiye’nin bölgeler arası petrol boru hattına benzer bir entegre (bütünleşmiş) sistemin kurulmasının şart olduğunu belirten Gürün, “Türkiye genelinde planlanması yapılarak, komşu ülkeler ile birlikte suyun nasıl kullanılacağı belirlenebilir. Bir petrol boru hattını ülkelerden geçirebiliyorsak, suyu da bu sistem içerisinde düşünerek Türkiye’nin bölgeler ve havzalar içerisindeki kurulacak olan çeşitli sistemlerle, by-paslarla bir entegre sistemi oluşmasının suyun ve ülkemizin geleceği açısından çok değer taşıdığını düşünüyorum” dedi.