Muğla 21°C

ANKARA’YA KİLİTLENMEK


ANKARA’YA KİLİTLENMEK
Daha önceden de ifade ettik.
“Belediye Başkan Adaylarının açıklanmasına yönelik Aralık ayının ortasına kadar kimse bir şey beklemesin. Söz de karar da genel merkezlerin” dedik.
Ancak CHP Parti Meclisi’nin 6 Aralık 2018 tarihinde (bugün) yerel seçim gündemiyle toplanacağı bilgisi üzerine ‘CHP’de Gözler Ankara’ya Çevrildi’ başlıklı haberi kaleme aldık.
Parti Meclisi toplantısında aralarında bazı büyükşehir adayları olmak üzere il belediye başkan adaylarının açıklanabileceğini dile getirdik.
Bugün 6 Aralık.
CHP Parti Meclisi bugün tek gündemle toplanıyor.
Parti Meclisi’nin gündemi; Yerel seçimler.
Toplantı sonrası Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı başta olmak üzere bazı ilçe belediye başkan adayları açıklanır mı?
Bilmiyoruz.
Bildiğimiz, 22-29 Kasım tarihleri arasında Muğla’da belediye başkan aday adaylarına yönelik çalışma yürüten komisyonun Muğla raporunu yetkili kurullara teslim ettiği ve raporla birlikte son yapılan anketlerin genel başkanın önüne gittiği.
CHP genel merkezinde yaşandığı iddia edilen Adana anketine yönelik rezalet sonrasında genel başkan anketlere bakar, bu yönde açıklama yapar mı?
Doğrusu merak ediyoruz.
Bilindiği gibi bu süreçte ön seçimi rafa kaldıran CHP,özellikle garanti gördüğü yerlerde birden çok aday çıkması üzerine yeniden anket çalışması yapmıştı.
Geçtiğimiz gün CHP anketlerine ilişkin ulusal basında yer alan bir haber, ortalığı karıştırdı.
Haberde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yönelik yapılan anket sonucunun değiştirildiği, firma yetkilisinin yaptığı sunumda Kılıçdaroğlu’nun yönlendirmeyi fark etmesi üzerine fırtına koparttığı, bir genel başkan yardımcısıyla iki danışmana fırça attığı öne sürüldü.
Habere ilişkin bir yalanlama gelmedi.
Ancak olay,dört gözle aday açıklaması bekleyen CHP’lilerin kafasını karıştırdı.
Özellikle sosyal medyada “Umarız CHP’de anketlere yönelik cüretkâr operasyonlar Adana ile sınırlı kalır” türünde paylaşımlar yapıldı.
İşin aslı; özellikle büyükşehirlerde yaşanan rekabete yönelik hileli yönlendirmeler her zeminde ve koşulda ‘adalet’ aradığını öne süren bir partiye yakışmadı.
Kamuoyunda anketlerin her türlü yönlendirmeye müsait olduğu inancı ve algısı oluşmuşken, yaşananlar aday adaylarında ve destekçilerinde tedirginlik yarattı.
Ötesinde Kılıçdaroğlu’nun bugün Parti Meclisi sonrasında yapması beklenen belediye başkan adaylarına yönelik açıklamasını erteleyebileceği öne sürüldü.
Bir tespitle sonlayalım.
Şöyle ya da böyle (!)
Ankara’ya kilitlenmiş durumdayız.
Ne olacak?
Kılıçdaroğlu beklenen açıklamayı yapacak mı?
Açıklarsa kimi açıklayacak?
Zira Cumhur İttifakında dün yaşanan gelişme CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayını daha da stratejik hale getirdi.
Karşılıklı jestler sonucunda Muğla’nın, Ak Parti’nin MHP’yi destekleyeceği 6 il arasında yer aldığı öne sürüldü.
Bu gelişme CHP’nin büyükşehir adayını belirlenmesine etki yapar mı?
Bekleyip görmek gerek…
***
Bu köşede yer alan içeriklerin sosyal medya üzerindeki paylaşımlarına yapılan yorumlarla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluk, yorum yapan kişilere aittir.