Muğla 15°C

AK PARTİ’DE DEĞİŞİM SÜRECİ


AK PARTİ’DE DEĞİŞİM SÜRECİ  
CHP yerel siyaseti 31 Mart seçimleriyle başlayan yeni döneme kongreler süreciyle devam ederken Ak Parti yerel siyaseti de kendi kulvarında yol almaya devam ediyor.
İstanbul seçimlerinin sonuçlanmasının ardından ülke genelinde Ak Parti yerel teşkilatlarında büyük bir değişim bekleniyor.
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan açıklamalarından birisinde İstanbul seçimlerinin ardından ülke genelinde teşkilatlarda değişim yaşanacağının işaretlerini verdi.
Ak Parti kongreler sürecini beklemeden değişime gidebilir mi?
Evet gidebilir.
Yüksek siyasetten, genel merkezden gelen bir görevlendirme yazısı değişim için yeterlidir.  
31 Mart yerel seçimleriyle başlayan yeni dönemde Ak Parti yerel teşkilatlarında yenilenme yaşanabilir.
Yüksek siyasetin yani milletvekillerinin değerlendirmesi, genel merkezin oluru ile il-ilçe yönetimleri değişebilir.
“Efendim seçimde ilçe belediye sayısını 3’ten 7’ye çıkaran bir yönetim değiştirilir mi?” diyenler çıkabilir.
Seçim öncesinde aday belirleme sürecinde ‘ne olup bittiğini’ bilmeyenler bu görüşü savunabilir.
Bu süreçte bazı il yöneticilerinin bugün seçilme başarısı gösteren belediye başkanlarının aday gösterilmesine karşı çıktığı, ayak direttiği henüz unutulmuş değildir.
Bugün başkanlık koltuğunda oturan belediye başkanlarına defans uygulayanlar, kendi siyasetini inşa etmek isteyenler (!) elbette bir yerlere not edilmiştir.
Evet, 31 Mart seçimlerinde Ak Parti büyükşehir seçimini kazanamamıştır.
Buna karşın 3 olan belediyesini Ak Parti ittifakla 7’ye çıkarmıştır.
Dalaman, Ortaca, Ula ve Yatağan gibi CHP’nin oy deposu olarak görülen ilçelerde seçim kazanarak egemen hale gelmiştir.
Seçim ittifakları, diğer siyasi partilerde tartışmalı adayların yer alması, Cumhur ittifakı belediye başkan adaylarının yürüttüğü çalışmalar, milletvekilleri Demir ve Gökcan’ın gayretleri, seçim başarısında teşkilat çabalarının çok üstünde yer almıştır.
Elbette teşkilatların da büyük etkisi vardır. Ancak seçim sonucuna ulaşmada tabanın aidiyetle hareket etmesi, belediye başkan adaylarının ve milletvekillerinin çabası unutulmamalıdır.
Milletvekili Yelda Erol Gökcan’ın propaganda sürecinde yaptığımız görüşmede “Dalaman Ortaca, Köyceğiz, Ula ve Yatağan’da seçimi alacağız” ön görüsü dilek ve temennilerin ötesinde bir gerçekliği işaret etmesi açısından önemlidir.   
Bu bölgelerde sağlanan alan hâkimiyetiyle gelen seçim başarısı, yeni dönemin yüksek hedefini de ortaya koyar niteliktedir.
Uzatmayalım, bir tespitle bitirelim.
Bilindiği gibi siyasi partiler arasında seçim analizini en iyi yapan partilerden birisi Ak Parti’dir.
Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Erdoğan’ın İstanbul seçimleri sonrasında teşkilatlara yönelik değişim işareti boşuna değildir.
Değişimden il-ilçe teşkilatları da nasibini mutlak alacaktır.
Bu noktada 23 Haziran’dan sonra herkes değişime hazır olmalıdır.
***
Bu köşede yer alan içeriklerin sosyal medya üzerindeki paylaşımlarına yapılan yorumlarla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluk, yorum yapan kişilere aittir. Köşe yazısının yazılı ve görsel yayın kurumlarında ve internet medyasında izinsiz kullanımı yasaktır.