Muğla 17°C

ADAYLAR ARASINDA ‘MECLİS’ TARTIŞMASI


ADAYLAR ARASINDA ‘MECLİS’ TARTIŞMASI
Siyasette hiçbir şey göründüğü gibi değil.
Seçim süreci adaylar ve partiler üzerinden yürüyor.
Kör dövüşüne dönen seçilme, seçilebilme ve seçtirme gayreti almış başını gidiyor.
Özensiz ve derinliksiz bir şekilde devam eden bu kör dövüşünün idari hukuka dayalı siyasal ve yasal gerçekliği boşlukta, sahipsiz ve önemsiz bir şekilde sandıktan çıkacak sonucu bekliyor.  
2014 yerel seçimlerinde büyükşehir yasasını okumadan aday olan, seçilen ve göreve gelen belediye başkanları‘Seçilince bakarız’ diyerek ötelediği yasanın getirdiği idari yapılanma ve yönetim şekli ile şaşkına dönmüşlerdi.
Bilindiği gibi seçim belli bir hukukla gerçekleştirilen anayasal bir faaliyettir.
Ak Parti iktidarı tarafından hazırlanan ve 2014 yerel seçimleri ile yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası’na ilişkin tartışmalar bugün de devam ediyor.
Ancak büyükşehirlerin tamamı bu yasa ile yönetiliyor ve bu günde yönetilmeye devam edecek gibi görünüyor.
Arada büyükşehir yasasının yenileneceği (revize) edileceği ifade edilse de an itibariyle yasada yapılmış bir değişiklik yok.
Önümüzdeki beş yılda aralarında Muğla’nın da yer aldığı büyükşehir statülü iller bu yasayla yönetilecek. 
Bu ara büyükşehir adayları arasında karşılıklı düelloya dönen açıklamalar dikkatimizden kaçmadı.
Rövanşist açıklamalar büyükşehir yönetim şekline ve idari hukukuna göz atmamıza vesile oldu.
Ak Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır, ısrarla refiki Behçet Saatcı’nın bağımsız adaylığına dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Nil Hıdır, katıldığı birçok toplantıda ”Behçet Saatçı’nın arkasında bir teşkilat yok, belediye meclis üyeleri yok. Bu işler tek başına altından kalkılacak işler değil” dedi.
Nil Hıdır’ın bu açıklamasının ardından Behçet Saatcı’dan yanıt geldi.
Saatcıaçıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Neymiş efendim meclisi yokmuş. Hadi ya! Hangi başkanın meclisi var. Büyükşehir yasası gereği 13 ilçe belediye başkanı meclisin doğal üyesi. Birde ilçelerden en fazla oyu alan meclis üyesi arkadaşlarımız gelecekler, meclisi oluşturacağız. Ben Muğla için iyi bir karar getireceğim de o meclis üyeleri ‘hayır’ diyecek öyle mi? Yapmayın! Yok öyle bir şey. ‘Hayır’ derlerse de salon çok yakın, size haber salarım gelirsiniz oraya. Bakalım o zaman ne oluyor?”…
Saatcı’nınNil Hıdır’a yönelik açıklamasını Mustafa İnci’nin ‘Bağımsız Başkanın Başkanlığı Düşer” başlıklı köşe yazısı takip etti.
İnci, bu yazıyla işi farklı boyuta taşıdı.
Ötesinde akıllarda soru işareti yarattı.
Büyükşehir adaylığının meşruiyetini partiler üstü bağımsızlık üzerine kuran Behçet Saatcı’nın bağımsız adaylığı avantajdan dezavantaja mı dönüyor? Tartışması başlattı.
Bilindiği gibi bu yasayı Ak Parti hazırladı.
Behçet Saatcı büyükşehir yasasıyla, beş yıl boyunca büyükşehir meclisinin doğal üyesi olan iki büyükşehir adayından birisi.
Saatcı, büyükşehir meclisin nasıl çalıştığını, idari ve hukuki yapılanmasını iyi biliyor olmalı.
Bu beş yıllık süreçte bunu gözlemlemiş,
Bilmiyorsa da öğrenmiş olmalı.
***
Bu köşede yer alan içeriklerin sosyal medya üzerindeki paylaşımlarına yapılan yorumlarla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluk, yorum yapan kişilere aittir. Köşe yazısının yazılı ve görsel yayın kurumlarında ve internet medyasında izinsiz kullanımı yasaktır.