Muğla 22°C

AB SEYAHAT LİSTESİNE GİREMEZSEK

6 Temmuz 2020

AB SEYAHAT LİSTESİNE GİREMEZSEK
Turizmcinin gözü ‘umut’ ziyaretine çevrilmişti.
Avrupa Birliği tarafından hazırlanan ilk seyahat listesine girememiştik.
Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Almanya’daki görüşmesi bu nedenle önem kazanmıştı.
Ocak’tan Temmuz’a yılın ilk 6 ayını kayıpla kapatan, ikinci 6 ayı kurtarmaya çalışan sektör AB kararının diplomasi ile çözüleceğine inanmış ve umudunu bu görüşmelere bağlamıştı.
İki bakanın Berlin’de yürüttüğü diploması sonrasında ne yazık ki belirsizlik devam ediyor.
Alman yetkililer seyahat yasaklarının iki haftada bir gözden geçirildiğini ve Türkiye’ye konulan yasağın da bu kapsamda yeniden değerlendirileceğini söylese de Türkiye’ye seyahatlerin başlamasına yönelik ortada net bir tarih yok.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Objektif kriterler konulduğu zaman Türkiye’nin güvenli ülke listesinde olması lazım. Sağlık konusunda dünyada en iyilerinden bir tanesi Almanya, bir tanesi de Türkiye. Dünya Sağlık Örgütü de zaten hakkını teslim ediyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.
Hükümetin diplomatik girişimlerine rağmen sonuç alınmamasına yönelik açıklama ise CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’tan geldi.
Bizim CHP’li vekillerden bu konuya yönelik bir analiz gelmezken (!) Budak, Almanya ziyaretine ilişkin Türkiye’nin Avrupa’yla yaptığı turizm görüşmelerinden eli boş döndüğünü açıkladı.
Budak, bunun gerekçelerinden birisinin ülke pandemi verilerinin şeffaf açıklanmaması olduğunu, Türkiye’nin Kovid-19 vaka sayılarını halen il bazında değil, ülke bazında açıklandığına vurgu yaptı.
Milletvekili Budak, bu nedenle Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’nın (EASA) Türkiye’deki turizm destinasyonlarına yönelik uçuş emniyeti değerlendirmesi yapamadığını öne sürdü.
Sessiz bekleyiş devam ederken bu açıklamaların ardından, bir gün sonra Dalaman’dan sevindirici bir haber geldi.
Anex tur tarafından Azur Havayolları kanalı ile Ukrayna’dan Fethiye ve Marmaris’e tatil için sezonun ilk turist kafilesi Dalaman Havalimanına indi.
Kafileye lokum ikram edildi.
YDA Dalaman Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç, Ukrayna’dan gelişlerin devam edeceğini açıkladı.
Sakaraltı turizmine yönelik yüreklere su serpen bu gelişmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonunda toplu açılış töreninde Avrupa’yı sert bir dille eleştirdi. AB’nin çifte standart uyguladığını, Türkiye’nin salgına teslim olmadığını belirten Erdoğan “Hakkımızı söke söke alacağız” açıklaması yaptı.
Turizm sektörü yaklaşık 1,5 milyon kişiye istihdam sağlıyor.
An itibariyle yüzde 70’inin işsiz kaldığını öne sürülüyor.
Akdeniz ve Ege destinasyonlarında; Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’de yaklaşık 700 bin mevsimlik turizm çalışanı var ve bunlar aylardır işsiz durumdalar.
Eğer süreç böyle devam ederse (!)
Yani Türkiye, Avrupa Birliği tarafından hazırlanan seyahat listesine giremezse (!) sektörün elinde yerli turist-iç turizm dışında seçenek yok.
Peki, orada durum ne? ona da göz atalım.
İç turizm hareketlense bile okulların 31 Ağustos’ta açılacak olması turizmi etkileyebilir.
Yani okulların turizm hareketliliğinin en yoğun yaşandığı aylardan birisi olan Ağustos’ta açılması, ilk altı ayını boş geçiren turizme ikinci darbeyi indirebilir.
Sektör yüzünü iç turizme yerli turiste dönmüşken, ötesinde bunca konaklama tesisi hazırlık yapmışken (!)
Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuyu yeniden görüşmelerine ihtiyaç duyulabilir.
***
Kopyalanamaz, izinsiz kullanılamaz.
MKG/Nejat Altınsoy Temmuz 2020