Muğla 22°C

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayınlanan mesajlar

23 Kasım 2019

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayınlanan mesajlar.
Mabolla Kent/Güncel-24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayınlanan mesajlar.
MUĞLA VALİSİ ESENGÜL CİVELEK:
Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Bilginin üretilmesi, geliştirilmesi, paylaşılması ve yarınlara aktarılması sürecinde öğretmenlerimiz çok önemli bir role sahiptir. Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır’ diyerek, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmada en önemli gücün öğretmenler olduğunu ifade etmiştir. Çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılmış, ahlaki ve kültürel yönden gelişmiş, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş çağdaş bireyler yetiştirme çabamızı öğretmenlerimiz olmadan gerçekleştirmemiz mümkün değildir. Bu anlamlı günde başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve görevi başında şehit olan öğretmenlerimiz ile ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anıyor, insanlık tarihinin en kutsal mesleğini yerine getiren tüm öğretmenlerimizin bir kez daha 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, sağlıklı ve huzur dolu bir yaşam diliyorum.”
**
AK PARTİ MUĞLA MİLLETVEKİLİ YELDA EROL GÖKAN:
“24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle, gelişmiş ve müreffeh bir Türkiye hedefine ulaşmamızda en büyük güvencemiz olan gençlerimizin geleceğe hazırlanmalarında önemli bir rol oynayan öğretmenlerimize en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Başta görevleri başında şehit düşmüş eğitimciler olmak üzere, ahirete irtihal eden tüm öğretmenlere Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum. Emekli öğretmenlerimize de sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler niyaz ediyorum. İlim ve bilgide üstünlüğü kaybeden bir milletin, kendini geliştirmesi ve refah seviyesini yükseltmesi imkânsızdır. Gençlerimizin her açıdan iyi yetiştirilmeleri, tarihlerini iyi öğrenmeleri, medeniyet değerlerini özümsemeleri, sorumluluk sahibi olmaları, milletimizin istikbali açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenledir ki bizler, eğitim öğretimi öteden beri en öncelikli konularımız arasında telakki ediyoruz. Ülkemiz özellikle son 17 yıllık dönemde, yapılan yatırımlar ve geliştirilen projelerle eğitim alanında önemli atılımlar yapmıştır. Öğretmenlerimizin de desteği ile ulaştığımız seviyeyi korumaya, eğitimde kaliteyi daha da yükseltmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Özlük haklarında iyileştirmeler yapmayı önemsediğimiz öğretmenlerimizin, huzur ve güven ortamında mesleklerini en güzel şekilde icra etmeyi sürdüreceklerine inanıyorum. Kutsal olduğu kadar mesuliyeti de yüksek bir mesleği icra eden; sevgi ve fedakârlık timsali olan öğretmenlerimiz, gerçekleştirdikleri eğitim öğretim faaliyetiyle adeta istikbalimizi de şekillendirmektedirler. Yeryüzü Cenneti Muğla’mız ve Türkiye’mizin her köşesinde fedakârca çalışan, en zorlu şartlarda dahi mesleklerini sevgiyle icra eden öğretmenlerimiz, her türlü övgü ve takdire layıktır. Gönüllerimizde müstesna bir yere sahip olan öğretmenlerimize hepimiz şükran borçluyuz. Bu düşüncelerle, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyor, tüm eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Gününü tebrik ediyorum.”
**
AK PARTİ MUĞLA MİLLETVEKİLİ MEHMET YAVUZ DEMİR:
“Eğitim-öğretim insanın dünyaya geldiği andan itibaren başlayan bir süreçtir. Bireyin hayatı anlamlandırmaya başladığı ilk yıllarda en büyük öğreticisi, ailenin yanı sıra öğretmendir. Öğretmenlerimiz, büyük fedakârlıklarla mesleklerini en kusursuz biçimde icra etmek için ciddi bir çaba göstermektedir. Memleketini, milletini ve milli iradesini sahiplenecek evlatlarımızı yetiştirecek, onlara bu değerleri aşılayacak ve yol gösterecek milli eğitim camiasının neferleri öğretmenlerimizle güçlü yarınlara ulaşabilecek, yarınlarımıza yön verebileceğiz. Öğretmenlerimiz ve eğitim sürecinin her aşamasında çalışan, emek sarf eden görevlilerimiz nesilleri geleceğe donatarak taşıyan en önemli unsurdur. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını kabul ettiği tarih olan öğretmenler gününü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başta Muğla’mızın her köşesinde bu kutsal ve zor görevi büyük bir sorumluluk anlayışı içinde, fedakârca yerine getiren, vatanımıza, milletimize ve insanlığa hizmet verecek yeni nesilleri yetiştirmek için mücadele eden, tüm eğitim camiamızın bu özel gününü en içten dileklerimle kutlarım. 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete irtihal eden ve şehit öğretmenlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”
**
MBŞB BAŞKANI OSMAN GÜRÜN:
“Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak, bilimde, tarımda, teknolojide, sanayide ilerlemek, dünyayı barış içinde daha yaşanır bir hale getirmek için en güçlü devrim eğitimdir. Eğitiminde fikri, irfanı, vicdanı hür nesiller yetiştiren fedakâr öğretmenlere ihtiyacımız var. Dünyada söz sahibi olan, ülkelerinde vatandaşlarını ekonomik, sağlık, toplumsal olarak refaha ulaştıran toplumlar eğitime önem veren ve geleceği şekillendiren nesiller yaratarak yarınlara yatırım yapan toplumlardır. Eğitim sistemini sürekli değiştiren, çağa ayak uydurmak, bilime, fenne önem vermek yerine eğitimi kendi düşünce yapısına göre dizayn etmeye çalışan toplumlar ne yazık ki eğitimde sınıfta kalmakta, çağdaş medeniyetler seviyesinin gerisinde kalmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Ulu Önder Atatürk ileri görüşlülüğü, eğitim devrimleri sayesinde okuma yazma bilmeyen toplumdan kısa zamanda yurdu demir ağlarla ören bir nesil yaratmıştır. Kısa zamanda eğitim sistemini birleştiren, yeni Türk alfabelerini getiren, okuma-yazma seferberliği başlatan, Avrupa’ya başarılı öğrencileri birer kıvılcım olarak gönderen ve birer alev olarak geri gelmelerini sağlayan Atatürk Türk Milleti için 13 kitap yazmış, geometrik terimleri de kendisi bularak geometri kitabını da bizlere kazandırmıştır. Andımızla büyüyen, fikri, irfanı, vicdan hür, Ata’sının izinde nesiller kısa zamanda eğitim sayesinde tarımda üreten, dışa bağımlı olmayan, fabrikalar kuran, sanayileşen, uçak üreten, kalkınan refah içinde bir toplum yaratmış ve bunların hepsi planlı, programlı eğitim sayesinde olmuştur. Tüm bunları Cumhuriyet’e gönülden bağlı fedakâr öğretmenlerle başaran Atatürk öğretmenlerimiz için; “Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.” sözü ile perçinlemiştir. Okul sıralarında tebeşir tutan ellerle başlayan, çok değerli öğretmenlerin emeğiyle şekillenen eğitim sayesinde ülkeye yararlı bireylerin yetişecek. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, ülkemizin her köşesinde büyük fedakârlıklarla çalışan öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.”
**