Muğla 32°C

YENİ YILDA YENİ HASTANE


YENİ YILDA YENİ HASTANE
Geç olsun, güç olmasın.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin faaliyete geçmesinin ardından hizmet dışı kalan eski hastanenin yeniden hizmete açılması için toplumsal bir talep oluşmuştu.
Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve basın başta olmak üzere toplumsal bir boyut kazanan bu talep, hükümet tarafından da kabul gördü.
Bu kararda toplumsal talebin yanında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Muğla merkez dışında il genelinde, hatta diğer illere de hizmet vermeye başlamasıyla yaşanan yoğunluk etkili oldu.
Şehir merkezinde ikinci bir hastaneye ihtiyaç duyulduğun ortaya çıkmasıyla eski devlet hastanesinin Menteşe Devlet Hastanesi olarak hizmet vermesi için düğmeye basıldı.
2. Basamak hizmet verecek olan yeni hastanenin tadilat ve iyileştirme çalışmaları başladı.
22 Kasım 2018’de tadilat ihalesi gerçekleştirildi.
3 Ocak 2018 tarihinde iş başı yapıldı, iki blokta başlayan tadilat ve iyileştirme çalışmaları büyük oranda tamamlansa da hastanenin açılışına yönelik öngörülen açıklamalar, tadilatların devam etmesi nedeniyle ertelendi.
Gecikmede eski hastanenin bir daha kullanılmayacak olması nedeniyle yapılan söküm işlerinin de etkili olduğu, gecikmenin hastanenin mekanik altyapısının yeniden, sıfırdan yapılmasından kaynaklandığı öne sürüldü.
Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, 100 yataklı 2’nci basamak Menteşe Devlet Hastanesi’nin vatandaşa sağlıklı ve kaliteli sağlık sunabilmesi için çalışmaların hummalı bir şekilde devam ettiğini açıkladı.
Tadilat ve yenileme sürecinde hastanede kullanılacak mobilyaların tamamı yenilendi, idari bina, acil servis, poliklinikler ve hasta yatış odalarının tadilat tamamlandı.
Ötesinde hastanenin elektrik ve elektronik cihazlar için gerekli olan altyapısı sıfırlandı.
Şimdiden ifade edelim.  
Herkes bir sürprize hazırlıklı olsun.
Adı her ne kadar tadilat ve iyileştirme olsa da (!) Menteşe Devlet Hastanesi’ndeki çalışmalar yeni bir hastane statüsü ve özeniyle sürdürülüyor. 
Bize göre gecikmenin asıl nedeni; ‘eksiği gediği olmayan bir merkez hastanesi inşa etmek’.
İki blokta merkez yerleşkeye hizmet verecek mükemmel bir hastane inşa ediliyor.
Burada bir parantez açalım.
Öncelikle katkı koyan herkese teşekkürlerimizi iletelim.
Özellikle de 22. Dönem Muğla Milletvekili Orhan Seyfi Terzibaşıoğlu’na.
Seyfi ağabeyimiz böyle şeyleri sevmese de, Menteşe Devlet Hastanesi ameliyathanesinin tadilatı, bakımı, onarımı ve ısıtma sistemlerini bağış olarak gerçekleştiren, destek ve katkılardan dolayı Terzibaşıoğlu’na ve hastanenin tadilatı, tıbbı cihaz ve diğer bakım onarımı için bağışta bulunan diğer hayırseverlere de huzurunuzda teşekkür edelim.
Ameliyathaneye ‘Orhan Seyfi Terzibaşıoğlu’ isminin verilmesini doğru bulduğumuzu ifade edelim.
Peki, hastanede hangi birimler yer alacak?
Bizim bildiğimiz; acil servis, iç hastalıkları, genel cerrahi, kadın hastalıkları ve doğum, göz hastalıkları, üroloji, nöroloji, beyin ve sinir cerrahisi kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kapalı ameliyat yapılabilecek tıbbi donanımlar, kulak burun boğaz ve çocuk hastalıkları…
20 poliklinik, 4 ameliyathane, dijital röntgen cihazı, kemik dansitometre cihazı, fizik tedavi,  hatta yoğun bakım ünitesinin de yer alacağı Menteşe 2. Basamak Devlet Hastanesi ne zaman hizmete girecek?
Yeni hastane;
Yeni yılda hizmete girecek.
2020 Ocak ayı içerisinde…
***
© MKG/Nejat Altınsoy 2019