Muğla 21°C

Muğla’nın mavi koylarında mavi yolculuk bereketi


Muğla’nın mavi koylarında mavi yolculuk bereketi
Mabolla Kent/ Turizm-Yaz sezonunda Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi turistik ilçelerine yerli turistin adeta akın ettiği Muğla, koylarına da özel yat ve mavi yolculuk turuna çıkan tekneler adeta istila etti. Seydikemer’den Bodrum’a kadar yaklaşık Bin 479 kilometre kıyı uzunluğuna sahip Muğla’da yaklaşık 240 koy bulunuyor. Yıllık 3 milyonu yabancı, 7 milyon turisti ağırlayan Muğla, deniz, kum, güneş turizminin dışında ören yerleri ve yat turizmi ile mavi yolculuğun da gözdesi durumunda.
“Deniz turizmi ülke ekonomisine çok ciddi girdi sağlıyor”
Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç, “Turizmde tartışmasız en önemli bir yere sahibiz. Özellikle Bodrum, mavi yolculuğun yüzde 80’inin hizmetini veriyor. Gerek Bodrum olsun, gerekse Muğla’mız deniz turizmi ve deniz ticareti he ülke ekonomimize çok ciddi anlamda girdi sağlamaktadır, hem de hizmet kalitemiz ve standartları yüksek bir sektöre sahibiz. Dolayısı ile geçtiğimiz sezon hem yurt dışından hem yurt içinden çok ciddi bir rağbet gördü sektörümüz” dedi.
“Fethiye’de 2 bin tekne var”
Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, “Deniz turizminde Fethiye, Marmaris ve Bodrum Muğla’daki en önemli turizm etkenlerinden birisi. Bölgemizde sadece Fethiye’de 2 binin üzerinde teknemiz var. Muğla bölgesini Bodrum, Marmaris ve Fethiye’yi baz aldığımız zaman tamamı yaz turizmi ile ilişkili. Yaptığımız gündelik tur dâhil, yakıtı, kumanyası hepsi bölgeye kalan paralar. Geçen sene ile bu sene arasındaki fark ticari yatlarda yüzde 10’un üzerinde bir artış görüyoruz. Bunu şuradan biliyoruz. Bölgemizde geçen sene sattığımız taahhütlü hat sayısı 6 bin 400. Bu sene bu rakam Eylül ayı sonu itibari ile 6 bin 750’lere çıktı. Bu da yüzde 10 gibi bir artışa tekabül ediyor. Bu da bizim açımızdan sevindirici bir olay” dedi.