Muğla 15°C

MKK, Maden Arama Çalışması İzleme Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi


MKK, Maden Arama Çalışması İzleme Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi
Mabola Kent/Çevre/Güncel-Menteşe Kent Konseyi öncülüğünde gerçekleştirilen “Karabağların Yeşiline Kömür Karası Değdirtmeyelim” forumunun sonuç bildirgesinde yer alan ‘Maden Arama Çalışması İzleme Komisyonu’ kurulması çalışmaları tamamlandı. Komisyon ilk toplantısını Menteşe Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirdi. Menteşe Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Özlem Aydoğdu Çömez’in başkanlığında yapılan komisyon toplantısı sonrasında yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Toplantı süresince yapılan değerlendirmelerde, maden arama faaliyetlerinin kuşkusuz ki Menteşe ile sınırlı olmadığı, tüm ilimizi kapsadığı konusunda ortak bir kanıya varılmış ancak mevcutta MTA tarafından Karabağları da içine alan ve Menteşe’de hedef alınan diğer alanlara yönelik çalışmaları öncelikli başlatmak gerektiğine karar verilmiştir. İl bazında çalışmaların koordine edilebilmesi için ise öncellikle Muğla Kent Konseyleri birliğinin kurulması gerektiği, bu konuda merkez kent konseyi olarak Menteşe Kent Konseyi’nin öncülük etme görevi olduğu vurgulanmıştır. Komisyon toplantısında ayrıca genelinde enerji üretimine hammadde sağlamak amacıyla yapıldığı düşünülen maden arama faaliyetlerinin; ne bilimsel ne teknik ne de hukuki anlamda artık günümüzde karşılığı bulunmadığı, tam tersine insan sağlığı ve çevre açısından vermekte olduğu zararlar nedeniyle artık kabul edilemez bir duruma gelmiş olan maden arama faaliyetlerine bu nedenle karşı olunması gerektiği ve nerede olursa olsun kömür bulunsa dahi yerinde bırakılıp çıkarılmaması gerektiği, ömrünü tamamlamış santrallerin artık kapatılması gerektiği yönünde paylaşımlar yapılmıştır. Komisyonun çalışma akslarının belirlenmesi başlığı altında; konunun yakından takip edilmesi, bilgi toplanması ve elde edilen bilginin herkesle paylaşılmasını sağlamak, bilgilendirme görevini yerine getirerek farkındalığı arttırmak başlıca amaç olarak tanımlanmış ve bu konuda yapılması gerekenler aşağıdaki gibi tarif edilmiştir:
-Maden arama faaliyetleri ile ilgili olarak tüm kurumlarla ayrım yapmaksızın iletişimde olunacaktır.
-Konuyla ilgili parti ayrımı yapmaksızın milletvekili düzeyinde görüşmeler yapılacak, mümkün olan en uygun tarihte Muğla milletvekilleri komisyonumuz ile toplantıya davet edilecektir.
-Yerelde bilgi almak ve bilgilendirme yapmak amacıyla muhtarlarla doğrudan iletişime geçilecektir.
-Örgütlenme biçimi olarak köyler ve mahalleler hedef alınacaktır.
-Yereldeki farkındalığı arttırmak adına ortak bir haber yapılacak ve bütün tek bir sayfa olarak basılarak tüm köylere ve mahallelere dağıtılacaktır. Konuyla ilgili olarak komisyona ulaşmak isteyenler için bir nevi ihbar ve iletişim hattı bilgisi de bu haber üzerinde yer alacaktır.
-Bilgilendirme sürecinde stratejik olarak basın, sosyal medya gibi araçlar aktif olarak kullanılacaktır.
-Konunun ulusal ve gerekirse uluslararası gündeminde tutulması için gerekli adımlar atılacaktır.
-Maden arama faaliyetleri yasal zemine dayanmakla birlikte, her zaman meşru kabul edilemez. Bu nedenle, yerel halkın kabullenmediği, doğaya ve canlı sağlığına zararlı faaliyetlerden vazgeçilmelidir.
-Madencilik faaliyetlerinden olumsuz etkilenen turizm sektörü ile iletişime geçilecek, işbirliği olanakları yaratılacaktır.
-Başta Karabağlar olmak üzere Menteşe ilçemiz bölgesinde yapılmakta olan maden arama faaliyetleri konusunda, ilgili devlet kurum ve kuruluşlarından, kamuoyunu tüm açıklığı ile aydınlatacak resmi açıklama yapılmalıdır. 
-Menteşe halkından habersiz, halkın onayını almadan arama veya çıkarma faaliyetleri yapılmamalıdır.”
Konakaltı Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya; Kent Konseyi adına Başkan Vehip Keskin, MKK Bşk. Yrd. Özlem Aydoğdu Çömez, MKK Yürütme Kurulu üyesi ve Çevre ve Çalışma Grubu Bşk. Nuran Aldan, Muğla Barosu adına Muğla Barosu Genel Sekreteri Av. Levent Akgün, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) adına Sergender Sezer,  basın örgütlerini temsilen Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneği adına Özcan Özgür ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti adına Tülay Sükun, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Jeoloji Mühendisi Bölümünden Doç. Dr. Özgür Avşar, Menteşe Belediyesi adına İmar ve Şehircilik Müdür V. Sami Tomurcuklu, Muğla Büyükşehir Belediyesi adına Çevre Şube Müdürü V. Aylin Aydın Ertop, Hafriyat ve Denetim Şube Müdürü V. Ali Ekmel Keloğlu ve Çevre Mühendisi İbrahim Uysal katıldı.