Muğla 28°C

AK PARTİ’DE KONGRELER SÜRECİ


AK PARTİ’DE KONGRELER SÜRECİ
Ak Parti’den parti teşkilatlarına ve kongre sürecine yönelik ilk açıklama Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’den geldi.
Kandemir, teşkilatlarda görev değişikleri ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.
Kongrelerle partide görev değişiklikleri olabileceğini söyledi.
Televizyondan izledik, tam olarak ifadesi şöyleydi:
“Yeni bir tazelenme ihtiyacı var. Önümüzdeki günlerde görev değişiklikleri olacak. Bir kısım istifalar olacak. Bulundukları görevlerden istifa edip başka görevler alacaklar”…
Kongrenin kendileri için muhasebe dönemi olduğunu ifade eden Kandemir açıklamasına şöyle devam etti:
“Bu kongre diğerlerinden farklı. Seçimlerin bize söyledikleri var. Yeni bir tazelenme ihtiyacı var. Önümüzdeki günlerde görev değişiklikleri olacak. Bir kısım istifalar olacak. Bazı arkadaşlarımız bulundukları görevlerden istifa edip başka görevler alacaklar. Bu büyük ailede kuşkusuz görev değişiklikleri olacak. Ak Parti vitrininde yeni ekip ve arkadaşları göreceğiz”…
Kandemir, gerçekleşecek istifaların da yenilenme süreci kapsamında değerlendirilmesi ve altında başka neden aranmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
Ak Parti kadrolarında kadın sayısının artacağına da vurgu yapan Kandemir, kongreler takvimine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Buna göre;
Ülke genelinde 970 ilçe kongresi 26 Nisan 2020’ye kadar,  
İl kongreleri de 1 Haziran ile 27 Eylül 2020’ye kadar tamamlanacak.
Ak Parti kongreler takvimine yönelik ikinci açıklama İl Başkanı Kadem Mete’den geldi.
İl Danışma Meclisi toplantısında gündeme ilişkin açıklamalar yapan Mete, kongreler sürecine yönelik açıklamalarda bulundu.
Mete; “7 Eylül tarihinde kongre sürecimiz başladı ama zaman içerisinde açıklanan tarihlerden gördük ki oldukça uzun bir zaman içerisinde yayılan bu süreçte aslında olağan büyük kongremiz yine daha önceden düşünülen tarihte olacak” dedi.
Delege seçimlerinin 29 Kasım tarihinde başlayacağını ve 15 Aralık’a kadar devam edeceğini ifade eden Mete; “Bu delege seçimlerin de tabi önceki delege seçimlerin de olduğundan biraz daha farklı olacak. Başta hepimizin huzurunda burada ilan etmek istiyorum. İl Başkanlığı olarak hepinize mesaj göndereceğiz. Hangi ilçede, hangi mahallede, o ilçede o gün nerelere, daha doğrusu hangi saatlerde delege seçimi olduğunu sizlere duyuracağız” diye konuştu.
Açıklama tamamen teşkilatlara yönelikti.
Sürece ilişkin önümüzdeki günlerde basına detaylı bilgi verilir mi?
Bilmiyoruz.
Yüksek siyasetten gelen açıklamaya göre;
Ak Parti teşkilatlarından görev değişikleri yaşanacak, parti vitrininde yeni isimler yer alacak.
Bu kesin.
Bunun anlamı şu;
Her şey altı (6) ay içerisinde gerçekleşecek.
Bazı teşkilat başkanları ve yönetimleri yenilenecek,
Belki de büyük çoğunluğu değişecek.
Görünen o ki bazı siyasetçilere de teşekkür edilecek.
Ak Parti’nin kongreler sürecine ve izlenecek yol haritasına yönelik ilk yazıyı bir tespitle bitirelim.
Mart 2019 yerel seçimlerinde Ak Parti’den Milas Belediye Başkanı Adayı olan Barış Saylak’ın Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne atanması kamuoyunda “Ak Parti’de yenileşme süreci başladı” şeklinde yorumlandı.
***
© MKG 2019-Bu köşede yer alan içeriklerin sosyal medya üzerindeki paylaşımlarına yapılan yorumlarla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluk, yorum yapan kişilere aittir. Köşe yazısını yazdırmadan önce çevreye olan sorumluluğun hatırlanmasında fayda vardır.