Muğla 17°C

Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete’den Barış Pınarı Harekatı açıklaması


Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete’den Barış Pınarı Harekatı açıklaması
Mabola Kent/Güncel-Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD -YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı başlattığı “Barış Pınarı Harekâtı” ile ilgili basın açıklaması yaptı. Mete açıklamasında “Türkiye terör karşıtı politikalarında en başından beri samimi ve kararlıdır. Türkiye’ye karşı gelecek herhangi bir terörist saldırının önlenmesi için bu bölgenin bütün terör örgütlerinden temizlenmesini kendi milli güvenliğimiz bakımından öncelikli hedeflerimizden birisi olarak kabul ediyoruz. Bizim için önemli meselelerden birisi de o bölgenin yeniden Suriyeli vatandaşlar için güvenli bölge haline getirilmesidir. Bu harekât ile Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız. Öyle görünüyor ki ABD, bu kadar silah-teçhizat ve Trump’ın tabiriyle ‘bu kadar çok para verdiği’, bir terör grubunu kendisi temizlemek istemiyor. Türkiye, bu konuda kararlı olduğunu bu harekâtta geri adım atmayarak gösterdi. Trump’ın ve ABD’nin bazı kurumlarının sabah akşam Türkiye aleyhine servis ettiği twitter mesajları fayda etmemiştir. Kim ne mesaj atarsa atsın, kimlerin ne hesabı olursa olsun, Allah’ın adaletinden, Türk milletinin kararlı iradesinden ve kahraman ordumuzun varlığından gayrısına güvenimiz yoktur. Dolayısıyla biz hemen evimizin kapısının dibindeki yangını söndürmek ve o yangından etkilenmemek için; Bölge halklarına da barış ve huzur getirecek bir operasyon hedefi içerisinde yolumuza devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.  
DEAŞ’A EN CİDDİ DARBEYİ BİZ VURDUK
Suriye’de DEAŞ’a karşı ilk ve en ciddi darbeyi vuran ülkenin Türkiye olduğunun altını çizen Başkan Mete; “Suriye’de, ne rejimin ne PKK/YPG’nin ne de DEAŞ’ın kontrolündeki yerlere geri dönüş olmuştur. Bu ülkeden kaçanların geri döndüğü tek yer Türkiye’nin güvenli hale getirdiği bölgelerdir. Bölgedeki sivil halkın da bize güveni tamdır. Bizim asıl mücadelemiz, ülkemizi ve bölge güvenliğini tehdit eden teröristlere karşıdır” dedi.
OPERASYON KÜRTLERE KARŞI DEĞİL, TERÖRİSTLERE KARŞIDIR
ABD’nin çekilme için akıl almaz şekilde Türkiye’ye “Kürtlerin katledilmemesi” şartı öne sürdüğünü hatırlatan Başkan Mete açıklamasına şöyle devam etti. “Bu tür ifadeler Türk-Kürt kardeşliğine zarar verecek sinsi bir planın sözlü ifadesidir. Yıllardır ABD, Batılı bazı ülkeler, emperyalistler, Siyonistler, bir Türk-Kürt savaşı çıkarmaya çalışıyorlar. Bugüne kadar bunu başaramadılar ve bugün tekrar bunu dillendiriyorlar. PKK, PYD, YPG, DEAŞ terör örgütüdür ve bunların hepsi, bizim düşmanımızdır. Bunlar sadece Türkiye’nin, Türklerin düşmanı değil Kürtlerin de o bölgede yaşayanların da düşmanıdır. Bu bir Kürt-Türk savaşı değildir. Bu bir savaşta değildir. Bu bölgedeki Terör unsurlarıyla mücadeledir. Onları yok etme harekâtıdır. Kürt kardeşlerimizin, Türk cephelerinde vatanını korumak için canını dişine takarak omuz omuza savaştığını unutmamalıyız. Su götürmez bir gerçek vardı ki Malazgirt Savaşı’nda, Kurtuluş savaşında Kürtler Türklerle birlikte savaşmışlardır. Biz aynı milletin efradıyız. Bizim geçmişimiz, bugünümüz beraber, inşallah yarınımız da beraber olacak.”  
Barış Pınarı Harekâtı öncesi 1 yıl daha uzatılan Tezkere’nin; AK Parti’nin yanı sıra Milliyetçi Hareket Partisi, CHP ve İYİ Parti’nin oyları ile kabul edildiğini belirten Başkan Mete ; “Söz konusu Vatansa Gerisi Teferruattır! “ vakit birlik olma, ülkemizin istiklaline ve istikbaline göz dikenlere karşı mücadele vaktidir” diye konuştu. Tezkereye HDP’nin ret oyu kullandığını da hatırlatan Başkan Mete açıklamasını şöyle tamamladı. “Vatanımıza ve milletimize düşman olanların yanı sıra Allaha çok şükür ki ‘Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı’ diyenlerin nasihatini kendine yoldaş eyleyenler var. ‘Size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum’ diyenlerin emanetini omuzlarında yük eyleyen insanlar bu topraklarda. Ve bu vatansever milletimiz ve kahraman askerlerimiz olduğu sürece bu ülke ilelebet yaşayacaktır. Barış Pınarı Harekâtı’nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimize ve bu harekâtta Türkiye’yle birlikte olan tüm yerel destek unsurlarına muvaffakiyetler diliyorum; Allah yar ve yardımcıları olsun, dualarımız onlarla.”