Muğla 13°C

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınlanan kutlama mesajları:
MUĞLA VALİSİ ESENGÜL CİVELEK
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletimizden alınan güçle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. yıldönümünü, milletçe birlik ve beraberlik içerisinde büyük bir coşku ve heyecanla kutluyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Milletin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceği, çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığı Cumhuriyetin kurulması ile anlam bulmuştur. Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumuna Ulus olma bilincini aşılaması, bireyi vatandaş, yurttaş konumuna yükseltmesidir. Milletimiz Cumhuriyet ile kazandığı değerleri, toplum hayatının vazgeçilemez unsuru olarak benimsemiş, karşılaştığı sorunları Cumhuriyete olan bağlılığı sayesinde birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı başarmıştır. Atatürk’ün Türk Gençliğine ve Türk Milletine en büyük emaneti olan Cumhuriyetin erdemlerine, kazanımlarına ve temel haklarına sahip çıkarak sonsuza dek yaşatmak, ülkemizin aydınlık geleceği için çalışmak, mücadele etmek ve gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak hepimizin ortak görevidir, sorumluluğudur. Bu anlamı büyük günde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere vatan yapmak için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.
**
AK PARTİ MUĞLA MİLLETVEKİLİ YELDA EROL GÖKCAN
Malazgirt’ten başlayıp son bir asırdır Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Kurtuluş Savaşında ve Kıbrıs’ta devam eden zaferlerimizden, Suriye’deki insani duruşumuza kadar her gelişme, milletimizin asil duruşunun sembolleridir. Cumhuriyetimizin ilanının 96. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı saygıyla yâd ediyorum. İlk Meclis’ten bugüne kadar, milli iradenin temsilcisi olarak ülkemizin kurtuluşu, gelişmesi, büyümesi, güçlenmesi için gayret sarf eden milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyorum. Bin yıllık vatanımız Anadolu topraklarının her karışında kanı ve alınteri olan tüm ecdada, şehitlerimize, gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da hayatlarını kaybeden güvenlik güçlerimiz ile vatandaşlarımızın aziz hatıraları, milletimizin hafızasında ve devletimizin kimliğinde daima yaşayacaktır. Ülkemizi “muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelemizde ileri demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde kat ettiğimiz her mesafeyi, şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışık olarak görüyorum. Malazgirt’ten başlayıp son bir asırdır Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Kurtuluş Savaşında ve Kıbrıs’ta devam eden zaferlerimizden, Suriye’deki insani duruşumuza kadar her gelişme, milletimizin asil duruşunun sembolleridir. Türkiye’nin her başarısı, aynı zamanda insanlığın ortak vicdanındaki, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumların, mağdurların yüreğindeki umutları besliyor, canlandırıyor, harekete geçiriyor. Bizler, 96. yıldönümüne vasıl olduğumuz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Milletimizin, Muğlalı hemşerilerimin ve bu gurur günümüzü bizimle paylaşan tüm dostlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.
**
AK PARTİ MUĞLA MİLLETVEKİLİ MEHMET YAVUZ DEMİR
Aziz milletimize bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olan cumhuriyetimizin kuruluşunun 96’ıncı yıldönümüne bu yıl da ulaşmış olmanın heyecan ve gururunu kutluyoruz. Atalarımızın üstün gayret ve fedakârlıkla kurduğu, milletimize en uygun yönetim biçimi olan cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalması, milletimizin birlik ve beraberliğinin her zaman en üst düzeyde olması hepimizin en büyük arzusudur. Cumhuriyet yönetiminin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi toplumumuzun her kesimini temsil eden bir yapıda, oldukça demokratik bir ortamda çalışmalarını sürdürmektedir. Dünyanın söz sahibi önde gelen ve mazlumların da yükselen sesi olarak öne çıkan devletimizin her zaman daha yükseklerde yer alabilmesi için mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz. Cumhuriyetin, Türk milletinin karakterine en uygun yönetim biçimi olduğuna yürekten inanıyoruz. Milletimizin bugün içinde bulunduğu ve eşine az rastlanır bu birlik beraberliği de cumhuriyetimize borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve toprakları bizlere vatan yapmak için kendilerini feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyor, başta Muğlalı hemşerilerim olmak üzere tüm vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.
MBŞB BAŞKANI OSMAN GÜRÜN
96 yıl önce Türk Milleti’nin cesareti, gözüpekliği, askeri dehası ve ileri görüşlülüğü ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Cumhuriyetle tanıştık. Cumhuriyet özgürlük, demokrasi, adalet, eşitlik, üretim, fabrika, seçme ve seçilme hakkı, barış, mutluluk ve gençlik demek. Umutsuz, yalnız bırakılmış ve dört bir yanı güçlü düşmanlarla sarılmış bir millet. Kendileri bir avuç olsa da koca yürekleri ile Türk Milleti’ne umut olmuş birkaç yurtsever. Kuvayi Milliye ruhuyla doğudan batıya Türk Milleti’ni bir amaç etrafında toplayan mavi gözlü bir dev. Sırtını saraya değil milletine dayayan “Umutsuz durumlar yoktur umutsuz insanlar vardır ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.”  Cumhuriyet sadece bir yönetim biçimi değil tam anlamıyla bir yaşam biçimidir. Cumhuriyet özgürlük, demokrasi, adalet, eşitlik, seçme ve seçilme hakkı, üretim, tarım, fabrika, milli ekonomi, alfabe, çağdaş eğitim, fikri, vicdanı, irfanı hür nesiller, gençler ve barış demektir. Cumhuriyet Türk Milleti, Atatürk’ün gençliğe emanet ettiği en büyük miras demek. Hepimizin bayramı, bizi biz yapan Cumhuriyetimizin 96.yaşı, en büyük bayramımız kutlu olsun. Cumhuriyet bu topraklarda ilelebet yaşayacak Türk Milleti Cumhuriyet’ine hep sahip çıkacak. Yaşasın Cumhuriyet. **
BODRUM BELEDİYE BAŞKANI AHMET ARAS
Cumhuriyet, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde emperyalizmin yenilgiye uğratılmasının sonucu olarak kurulmuştur ve temeli Kuvayı Milliye’ye, Milli Mücadele Kongreleri’ne ve Kurtuluş Savaşı’na dayanır. Toprakları işgal edilen, canına ve namusuna kast edilen, vatanı elinden alınmak istenen Türk Milleti’nin direniş ruhuyla kurulmuştur. Daha kurtuluş savaşı başlamadan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ve “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir”  ilkesinin haykırılmasıdır.96 yıl önce yakılan bu ışık asla sönmeyecek; çünkü biz izin vermeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’ni ve laik, demokratik, sosyal hukuk devletini korumak görevimizdir. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatacak birikime ve enerjiye sahibiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu toprakları müdafaa uğruna şehit olan mübarek şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.
MSKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK :
Bağımsızlığımızın simgesi olan Cumhuriyetimizin temeli, vatan topraklarını istiladan kurtarmak adına Ulusumuzun topyekûn verdiği mücadele sonucu atılmıştır. Elindeki kısıtlı olanaklara rağmen benzeri görülmemiş bir fedakârlıkla geleceğimizi oluşturma çabasında olan atalarımız, inancın zaferini tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu bağlamda Cumhuriyetimiz, halkın sarsılmaz iradesinin, vatanın bölünmez bütünlüğünün teminatı anlamını taşımaktadır. Aziz Atatürk bu emaneti bizlere teslim ederken, “Cumhuriyetin, milletin kalbinde kök saldığını görmek biricik emelimdir” diyerek, gelecek kuşaklara önemli bir mesaj bırakmıştır. Nitekim onun rehberliğinde, milletçe Cumhuriyeti yaşamak ve yaşatmak en asli görevimizdir. Bağımsızlığımızın nişanesi, demokrasimizin bel kemiği olan Cumhuriyeti bizlere kazandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi minnetle anıyor; tüm Ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.
**
AK PARTİ İL BAŞKANI KADEM METE:
Yurdumuzda veya yurtdışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Mücadelemizin kazanılmasına ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda yer alan tüm kahramanlarımızı hayırla yâd ediyorum. Geçmişi eşsiz kahramanlıklara dolu olan, vatanı, devleti, milli ve manevi değerli uğruna eşsiz mücadele ve başarılara imza atan aziz milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yedi düvele karşı verdiği bağımsızlık savaşını kazanmış ve bu başarıyı Cumhuriyetimizin kuruluşu ile taçlandırmıştır. Bağımsızlığımıza, demokrasimize zaman zaman yapılan saldırılar yine milletimizin azim ve kararlılığı ile bertaraf edilmiş daha 3 yıl önce kanlı bir darbe girişimi milletimizin can siper hane mücadelesi ile engellenmiştir. Demokrasiye bunca inanmış, Cumhuriyeti benimsemiş olan necip milletimizi bu uğurdan hiçbir müdahalenin veya saldırının vazgeçiremeyeceğinin bilinmesini isterim. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünün milletimize kutlu olmasını diler başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere ebediyete intikal etmiş gazilerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerim.